Akce Domu u šraněk 2014

Vernisáž výstavy Jiřího Wintera Neprakty

V pondělí 10. 3. 2014 měla padesátka návštěvníků Galerie Domu u šraněk velmi příjemný zážitek. Mezi vtipy a obrázky malíře Jiřího Wintera - Neprakty besedovali s jeho vdovou Danielou Pavlatovou. Dozvěděli se mnoho zážitků z autorova života, zvláště spojených s jeho manželkami.

Vynášení morany

Rozloučení s letošní zimou - nezimou proběhlo ve Vítkovicích v pátek 21. března 2014 v Českém domě na Výstavní ulici. SMO MOb Vítkovice a TJ Sokol Vítkovice připravil s žáky ZŠ Kosmonautů 15 z Ostravy-Jihu pásmo v k vynášeny Morany, následně se šlo s Lenkou Kocierzovou k řece Ostravici.

Výstava s židovskou tématikou 12. 5. 2014

Plány a fotografie vypálené vítkovické synagogy, soudobé dokumenty, fotografie, živnostenské listy a mnoho dalších zajímavostí bylo vystaveno v Domě u šraněk. I majitel tohoto domu zahynul v Terezíně, proto tato výstava těchto prostor patřila. Nejen Latzi Singer, bydlící tady, ale i Oppenheimovi, kteří měli ve vedlejším domě hospodu, Rosenzweigovi, vlastnící restauraci Boží hrob, doktor Munk a Gütig, to nebyla jen jména na papíře. Spousta jmen je už dnes ,,zmizelými sousedy“.Jejich osudy, stejně jako osudy rodiny Ilse Weberové, spisovatelky, jsou varováním před zlem. Jejímu synovi, Hanušovi, jednomu ze zachráněných Wintonových dětí, šly fotografie z našich vzpomínkových akcí e-maily do Stockholmu, ve kterém dnes žije. Pozdravil nás a litoval, že kvůli zdraví nemohl přijet do míst svého dětství. Informace poslala paní Libuše Salomonovičová i potomkům našich zmizelých sousedů do Anglie. Tým Domu u šraněk je rád, že práce, která byla s výstavou spojena, měla smysl a dopad na návštěvníky.

Výstava PEL-MEL

Dva roky fungování galerie v Domě u šraněk připoměla čedrvnová výstava, která trvala téměř až do konce měsíce srpna

Beseda s farářem Miloslavem Kotalou

Dne 9. 6. 2014 měl v Domě u šraněk besedu emeritní farář církve československé husitské p. Miloslav Kotala. Přes neskutečné vedro pověděl návštěvníkům mnoho informací k budově Husova sboru i k výkonu svého poslání.

Odhalení desky Marie Antoníny Kratochvílové

Dům u šraněk se podílel na přípravě a realizaci pamětní desky věnované vítkovické rodačce Marii Antoníně Kratochvílové. Deska byla odhalena dne 12. 6. 2014 po mši celebrované mons. Františkem Václavem Lobkowiczem.

Návštěva dětí z MŠ Vítkovické nemocnice

Do Domu u šraněk se byly konečně podívat i děti z naší vítkovické nemocnice

Vernisáž k výstavě Bombardování 1944

Před 70. lety spojenecké síly bombardovaly důležité strategické body v Ostravě. Během náletů bylo pobořeno mnoho domů a zahynulo mnoho lidí. Tuto tragickou událost Dům u šraněk připomněl výstavou unikátních fotografií z darovaného alba, které Domu u šraněk věnoval p. Mechel.

Výstava panenek 9. října 2014

Dne 9. října 2014 se v Domě u šraněk uskutečnila akce komise školství, kultury, tělovýchovy a mládeže. Komise požádala sběratelku paní Evu Bialkovou, aby vystavila svou sbírku panenek. Panenky byly opravdu různorodé - od těch prvorepublikových až po 90. léta. Návštěvníci si výstavu velmi chválili.

Beseda s Drahomírou Podroužkovou 12. listopadu 2014

Paní Drahomíra Podroužková přijala pozvání Lenky Kocierzové a provedla návštěvníky besedy dějinami divadelního ochotnického souboru při Dolu Jeremenko.

Výstava novoročenek Lenky Kocierzové 24. listopadu 2014

Grafička a výtvarnice Lenka Kocierzová nabídla návštěvníkům průřez svou tvorbou za 20 let, co se výtvarné činnosti věnuje.