Akce Domu u šraněk 2015

Vitkovicka štokra s Ing. Jaroslavem Vykou 19. ledna. 2015

Ing. Jaroslav Vyka seznámil návštěvníky v první polovině svého výkladu s procesem tvorby rodokmenů na příkladu vlastní rodiny, a ve druhé části osvětlil životy rodin vítkovických živnostníků.

Výstava fotografií Zdeňka Lasáka 9. února 2015

Ženská emancipace na Starých Hamrech - to nebyla jen Maryčka Magdónova, ale také Teresie Richterová, která fotografovala na počátku 20. století krajinu a lidi na skleněné desky.

Výstava ,,Patchwork" Danuše Březinové 9. března 2015

Vítkovická výtvarnice a úsměvavá dáma Danuše Březinová předvedla to nejlepší ze svého obchůdku na Lidické ulici.

Básnické pásmo Umučené žití 9. dubna 2015

Mgr. Agáta Kravčíková, Bc. Lenka Faltýnková, Bc. Pavlůína Nováčková a Bc. Martin Lokaj se sešli, aby připomněli krutost 2. světové války prostřednictvím veršů.

Vitkovická štokrla s Davidem Moravcem 22. dubna 2015

Nagano 1998, Zlatý hattrick na MS světa v ledním hokeji v roce 2001 a 11 let v dresu HC Vítkovice - o tom všem návšrěvníkům povídal hokejista David Moravec.

5. 5. 2015 Výstava ,,Ostrava syrová"

Dne 5. 5. 2015 se v Domě u šraněk uskutečnila výstava fotografií Romana Nedbala s názvem ,,Ostrava syrová". Výstava poprvé proběhla bez účasti Lenky Kocierzové a akad. mal. Karola Hercíka, kteří svou činnost v tomto zařízení ukončili. Fotografie se setkaly s příjemným ohlasem.

Vítkovice a vznik ČSR

Týden před státním svátkem, kterým si připomínáme vznik ČSR, přednesl Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea přednášku na téma Vítkovice a vznik ČSR. Dotknul se národnostních a jazykových změn, politického ovzduší, spolků, náboženského života a sportu. Spolu se zvídavými dotazy návštěvníků a výměnou informací trvalo sezení celou hodinu a půl. Měli jsme také rekordní účast - 25 návštěvníků. Děkujeme.

15. 9. 2015 Vernisáž výstavy ,,Osobo, kdo jste?"

V Domě u šraněk se 15. 9. 2015 uskutečnila výstava seskupení mladých výtvarníků, která si říká ,,Pondělní skupina."

10. 11. 2015 Vernisáž výstavy fotografií ,,Ostrava v důchodu"

10. 11. 2015 proběhla v Domě u šraněk vernisáž výstavy fotografií mladého nadějného fotografa, patriota a milovníka Ostravy Bc. Ondřeje Durczaka.

Vánoční obyčeje Mgr. Markéty Palowské

Dne 15. 12. 2015, v čase, kdy byl vánoční shon v plném proudu, se v Domě u šraněk uskutečnila přednáška etnografky Mgr. Markéty Palowské. Svým veselým přístupem a milým povídáním nadchla místní návštěvníky. Lidé se do přednášky i aktivně zapojovali, hlavně vzpomínkami na své mládí a dětství. Diskutovalo se také o proměnách obyčejů a byla vyslovena teze, že Ostrava díky velké migrace obyvatelstva ze všech koutů českých a rakouských zemí i z polské Haliče utvořily na Ostravsku poněkud nesourodé obyvatelstvo, kde se mísily všechny možné tradice a zvyky. V adventním čase tak lidé zakusili kouzlo starých Vánoc tak, jak jej znali naši předkové