Akce Domu u šraněk 2017

11. ledna 2017 - vernisáž k výstavě „MENS SANA U ŠRANĚK“

Ve středu 11. ledna od 17 hodin se bude konat vernisáž k zahájení výstavy s názvem „MENS SANA U ŠRANĚK“. Jedná se o výstavu výtvarných prací klientů Centra psychosociální pomoci MENS SANA, o.p.s., výstava potrvá do konce února 2017. Všichni jste srdečně zváni. Vstup zdarma.

25. ledna 2017 – přednáška Staré Vítkovice v novém světle

Ve středu 25. ledna se od 17 hodin v Domě u šraněk uskuteční přednáška grafičky a výtvarnice paní Lenky Kocierzové na téma „Staré Vítkovice v novém světle“. Přijďte si k nám zavzpomínat na staré Vítkovic a jejich postupnou proměnu. Všichni jste srdečně zváni. Vstup zdarma.

22. února 2017 - Legendy vítkovického fotbalu

Ve středu 22. února proběhla v Domě u šraněk beseda s názvem "Legendy vítkovického fotbalu". Během ní se mohli fotbaloví nadšenci setkat a hlavně si popovídat se svými idoly - panem Aloisem Grussmannem a Lubomírem Vlkem. Vzpomínalo se zejména na mistrovský titul z roku 1986 a vše kolem něj. Dozvěděli jsme se také mnoho informací ze zákulisí fotbalu, které je běžným fanouškům ukryto. Oba hosté se na závěr shodli, že svá nejhezčí fotbalová i životní léta prožili právě ve Vítkovicích, na které velmi rádi vzpomínají. Přejeme oběma mnoho sil a pevné zdraví do dalších aktivních let.

13. března 2017 – vernisáž k výstavě „Jarní … Marie Frontzová“

V pondělí 13. března v 17 hodin se uskuteční v Domě u šraněk, Jeremenkova 13 vernisáž k výstavě Marie Frontzové s názvem: „Jarní … Marie Frontzová“ i starý obraz má novou tvář… Výstava potrvá do konce dubna. Srdečně všechny zveme. Vstup zdarma.

21. dubna 2017 - komentovaná procházka po Vítkovicích

V pátek 21. dubna se bude konat „Komentovaná procházka po vítkovických sportovištích" s názvem Krokem za sportem. Společně s paní Lenkou Kocierzovou projdeme zajímavá místa městského obvodu Vítkovice, kde v minulosti byla sportoviště. Některá sportovní místa bohužel postupně zanikla a na jiných sportovní areály fungují dodnes. Sraz v 15 hod. u radnice městského obvodu Vítkovice. Vstup zdarma.

24. května 2017 - Beseda se spisovatelkou Evou Tvrdou

Ve středu 24. května se v Domě u šraněk uskutečnila beseda se spisovatelkou Evou Tvrdou. V úvodu besedy spisovatelka představila postupně celou svou tvorbu a vyprávěla o svých začátcích a úskalích s vydavateli. Roky sbírala materiály a seznamovala se s příběhy lidí žijících na Hlučínsku a okolí, ze kterého vznikla kniha Dědictví. Tato kniha na dlouho poznamenala autorčinu tvorbu. Po čase zkoušela další styly až došla k detektivce, která ji na čas učarovala. Spisovatelka v rámci besedy odpovídala návštěvníkům na všetečné otázky - kde nejčastěji píše, kde hledá náměty, jak vypadá její pracovní den, kde čerpá energii a mnoho dalších. Setkání se spisovatelkou bylo milé a příjemné. Přejeme jí, aby ve svém snažení vytrvala a u detektivek zůstala. Budeme se moc těšit na další napínavé příběhy.

7. června 2017 – cestopisná přednáška Jak jsem putoval Aljaškou

Ve středu 7. června proběhla v Domě u šraněk zajímavá cestopisná přednáška o Aljašce, kdy mladý učitel Jakub Hubert si splnil svůj sen a s batohem na zádech se sám vydal obdivovat krásy této země. Návštěvníkům v rámci přednášky sdělil komplexní informace zahrnující počátky historie Aljašky až po současný život obyvatel. Celé putování doplnil cestovatel o fotografie, které sám pořídil z rybářských a turistických výprav, z jízdy na kajaku nebo z návštěvy v národním parku. Závěr přednášky patřil diskusi. Všem návštěvníkům děkuji za příjemnou atmosféru a již nyní se těším na další vyprávění z cest – v létě zamíří cestovatel na návštěvu Japonska.

13. září 2017 - Vernisáž fotografií Jany Molnárové doprovodí skupina Žalozpěv

Ve středu 13. září v 16.30 hodin se v Domě u šraněk, Jeremenkova 13 uskuteční vernisáž k výstavě fotografií Jany Molnárové. Učitelka a cestovatelka našla zálibu ve focení přírody, krajiny a míst, které osobně navštívila. Slavnostní vernisáž přijde svým koncertem podpořit skupina Žalozpěv pocházející z Vysočiny a hrající akustickou hudbu. Nenechte si ujít jedinečný kulturní zážitek, který na vás čeká. Výstavu s názvem Fotografie z cest aneb Krásy Čech můžete vidět až do konce října. Vstup na akci je zdarma.

21. září 2017 - Divadelní představení „UŽ BRZY DOZPÍVÁM“

Ve čtvrtek 21. 9. od 15.30 hod. se ve vítkovické knihovně, ul. Kutuzovova 14 uskuteční divadelní představení určené zejména pro mládež a jejich rodiče. Autorkou je mladá studentka JAMU Tereza Agelová, kterou diváci mohou znát z představení Hrdý Budžes. Vstup zdarma. Kapacita sálu omezena.

11. října 2017 - Putování po tajemných místech

Ve středu 11. října se od 16.30 hod. bude v Domě u šraněk, Jeremenkova 13 konat přednáška „Putování po tajemných místech Čech, Moravy a Slezska“. Přednášející Mgr. Jana Molnárová doplní svou přednášku o fotografie, které jsou již od 11. 9. vystaveny v galerii Domu u šraněk. Vstup na akci je zdarma. Srdečně všechny zveme.

1. listopadu 2017 - Jak jsem ušel 16 000 km dlouhou pěší pouť

Městský obvod Vítkovice ve spolupráci s vítkovickou knihovnou zve na cestopisnou přednášku Petra Hirsche, která se uskuteční ve středu 1. listopadu od 16.30 hodin v prostorách knihovny v ulici Kutuzovově č. 14. Hirsch původně vystudoval textilní marketing, ale od dětství měl zájem o informační technologie. Putování se věnuje od roku 2010, kdy vyrazil na pěší cestu z rodného Dvora Králové nad Labem do Santiaga de Compostela a pak do Říma a Jeruzaléma. Chůze, putování se pro něj stala naplněním života. Věnuje se organizování pěších poutí po ČR i Evropě a svými besedami se snaží zprostředkovat zážitky z dálkových pěších cest také dalším lidem. Přes 16 tisíc kilometrů putování trvalo 31 měsíců a byl při tom využit ten nejstarší a nejpřirozenější dopravní prostředek, vlastní nohy. Chcete se dozvědět proč toto putování Hirsch realizoval, koho poznal a co všechno zažil? Přijďte si to poslechnout. Vstup zdarma.

22. listopadu 2017 - historická přednáška Vítkovice v letech 1357 až 2017

Ve středu 22. listopadu se o 16.30 hodin bude v Domě u šraněk, Jeremenkova 13 konat historická přednáška věnovaná Vítkovicím a jejich proměně v letech 1357 až 2017. V těchto dnech si připomínáme 660 let od první zmínky o obci Vítkovice a přijde nám o nich vyprávět historik a pedagog Pavel Březinský, který nově také přizpívá svými články o vítkovické historii do Zpravodaje. Zajímá vás jak Vítkovice vypadaly třeba v 18. století a kdy byly povýšeny Vítkovice na město? Tak tato přednáška je určena právě vám. Všechny srdečně zveme. Vstup zdarma.

8. listopadu 2017 od 17 hodin - vernisáž k výstavě Proměny Vítkovic za 660 let

U příležitosti oslav 660 let od první zmínky o obci Vítkovice se uskuteční v Domě u šraněk, Jeremenkova 13 slavnostní vernisáž k výstavě, která mapuje minulost i přítomnost městského obvodu Vítkovice. Návštěvníci zde mohou vidět dobové obrázky, fotografie, předměty, dokumenty, kroniky a mnoho dalšího. Vernisáž začíná v 17 hodin hudebním doprovodem žáků ze Základní umělecké školy dr. Leoše Janáčka, Ostrava-Vítkovice. Výstava potrvá do 12. prosince. Všichni jste srdečně zváni. Vstup zdarma.