Aktuálně

25. 1. 2017 – přednáška Staré Vítkovice v novém světle

Ve středu 25. ledna se od 17 hodin v Domě u šraněk uskuteční přednáška grafičky a výtvarnice paní Lenky Kocierzové na téma „Staré Vítkovice v novém světle“. Přijďte si k nám zavzpomínat na staré Vítkovic a jejich postupnou proměnu. Všichni jste srdečně zváni. Vstup zdarma.

11. ledna 2017 vernisáž k výstavě „MENS SANA U ŠRANĚK“

Ve středu 11. ledna od 17 hodin se bude konat vernisáž k zahájení výstavy s názvem „MENS SANA U ŠRANĚK“. Jedná se o výstavu výtvarných prací klientů Centra psychosociální pomoci MENS SANA, o.p.s., výstava potrvá do konce února 2017. Všichni jste srdečně zváni. Vstup zdarma.

13. 12. 2016 „Vánoční zvyky a tradice na Ostravsku“

V Domě u šraněk, Jeremenkova 13 se bude konat 13. prosince 2016 od 17 hodin přednáška grafičky a výtvarnice paní Lenky Kocierzová na téma „Vánoční zvyky a tradice na Ostravsku“. Přijďte si k nám, v tomto adventním čase, odpočinout a zavzpomínat na své mládí a dětství. Součástí přednášky bude také výstava betlémů a historických vánočních dekorací. Vstup zdarma. Srdečně všechny zveme.

7. 12. 2016 Tvůrčí dílnička v Domě u šraněk

Zveme všechny rodiče a děti, babičky a vnoučata a všechny co rádi tvoří na kreativní tvůrčí dílničku, kdy si vyrobíme krásná vánoční přáníčka a ozdoby na vánoční stromeček. Vstup zdarma. Kdy? 7. prosince 2016 od 14.00 – 16.30 hod. Kde? Dům u šraněk, Jeremenkova 13

20. 10. 2016 Vernisáž výstavy Moře mé milé

Dne 20. 10. 2016 v 18.00 hod. se v Domě u šraněk uskutečnila vernisáž k výstavě série smaltů a grafických tisků Boba Rakušana pod názvem „Moře mé milé“. Autor je představitelem současného smalt-artu a ve své tvorbě se věnuje především velkoplošným vypalovaným smaltům, pro které používá černý plech nebo vdechuje originálním způsobem nový život plechovému šrotu, jako jsou pekáče nebo komponenty sporáků. Autor rád cestuje a má mnoho vzpomínek a zážitků spojených právě s vodou a mořem, ke kterému se váže celá jeho výstava. Výstava bude dne 30. listopadu 2016 ukončena.

11. 10. 2016 Hornické a hutní kolonie ve Vítkovicích

Jak dobře znáte naše kolonie? Kdo v nich bydlel? Jak vypadají dnes? To vše se naávštěvníci dozví v přednášce známého ostravského historika Mgr. Tomáše Majliše, správce webu historie.ovajih.cz a ostravského patriota dne 11. 10. 2016 v 18.00 hod. v Domě u šraněk.

17. 3. 2016 Přednáška doc. PhDr. Andrey Pokludové, Ph.D.

Dne 17. 3. 2016 se v 16.00 hod. v Domě u šraněk uskuteční přednáška docentky Pokludové na téma ,,Mezinárodní den žen v běhu času. Posluchači budou seznámení s kořeny tohoto svátky, se vznikem a vývojem ženského hnutí a podobou svátku včera a dnes.

23. 9. 2016 "K tabuli!!!" - komentovaná vycházka

Statutární město Ostrava městský obvod Vítkovice zve zájemce na komentovanou vycházku o vítkovickém školství "K tabuli!!!", která se uskuteční dne 23. 9. 2016 v 16.00 hod. Sraz před radnicí.

6. 9. 2016 - 25. 10. 2016 Semen industria scriptor

Dům u šraněk zve zájemce na výstavu mladého plzeňského umělce Michala Čechury. Vernisáž výstavy se uskuteční dne 6. 9. 2016 v 18.00 hod.

6. 6. 2016 Vítkovice a náboženský život v dobách totalitních režimů

6. 6. 2016 v 18.00 hod. se uskuteční přednáška o. Jana Larische, Th.D. Provede nás základní charakteristikou římskokatolické farnosti Ostrava-Vítkovice v průběhu její existence od r. 1888 do roku 1989. Zmíní významné postavy kněží, kteří byli s farností Ostrava-Vítkovice spojení a to především s ohledem na dobu nacistické a komunistické totality.

20. 5. 2016 - komentovaná vycházka "Po stopách odbojové skupiny Karla Břenka"

Dne 20. 5. 2016 se v době od 16.00 hod uskuteční komentovaná vycházka ,,Po stopách odbojové skupiny Karla Břenka". Projdeme si nejen pár míst ve Vítkovicích, která jsou s touto skupinou spojena, ale povíme si její celou historii. Naši vycházku doprovodí slovo autora publikace "Pět proti gestapu" Mgr. Radomíra Seďi.

Hledáme zmizelý čas

Dům u šraněk prosí pamětníky, kteří svůj život nějakým způsobem svůj život spojili s Vítkovicemi, aby se ozvali kronikářce Bc. Pavlíně Nováčkové na tel. 724 846 652 nebo email pnovackova@vitkovice.ostrava.cz. Ta plánuje příští rok neobvyklou komentovanou vycházku: tentokrát nebude mluvit ona nebo pozvaný odborník, ale vy - lidé, kteří dýchali nebo dýchají vítkovický vzduch, kterým se Vítkovice měnily před očima, ti z vás, kteří se jejich ulicemi a budovami proháněli za dětských nebo mladých let. Vzájemné sdílení vzpomínek pro sebe i další posluchače.

3. 5. 2016 Vernisáž výstavy ,,Quo vadis, hominem?"

Dne 3. 5. 2016 v 18.00 hod. se v Domě u šraněk uskuteční vernisáž výstavy ,,Quo vadis, hominem?" Vystavovat bude malíř Zdeněk Valchář. Jeho hlavními tématy jsou hledání smyslu života, oscilace mezi dobrem a zlem, odchody a návraty. Každodennost, kterou prožívá každý z nás, vtělil umělec do náboženských motivů svých děl. Každý jednotlivý obraz vede člověka k zamyšlení nad sebou samým. Hostem na výstavě bude mladý korejský umělec Daniel Pang, který je přes svůj věk (16 let) velmi talentovaný. Hudební doprovod zajistí hosté ze Suchdolu nad Odrou J. Marušáková a Mgr. J. Psczolka.

29. 4. 2016 Komentovaná vycházka "Vítkovické ženy"

Statutární město Ostrava městský obvod Vítkovice vás zve na komentovanou vycházku s názvem ,,Vítkovické ženy", která se uskuteční dne 29. 4. 2016 v 16.00 hod. Sraz bude před vítkovickou radnicí. Společně projdeme dům, kde tvořila a žila akad. mal. Věra Tošenovská, nebo kde žila Jožka Jabůrková a spisovatelka Ilse Weber. Víte, že vítkovickou radnici vedla po roce 1989 žena? Ve Vítkovicích měly i ženy své místo.

8. března Vernisáž fotografií ,,Mobilní fotografie CZ/SK"

Vernisáž 8. 3. 2016 v 18.00 hod. Skupina místně neukotvených, profesionálních i amatérských fotografů, kteří ze svých reportážních fotografií, snímanými vysoce výkonnými zabudovanými fotografickými čočkami, kouzlem grafických editorů vytvářejí jedinečná náladová díla. Hudební doprovod ZUŠ Leoše Janáčka

Nespoutaný

Dne 5. 1. 2016 v 18.00 hod. se v Domě u šraněk uskuteční vernisáž k výstavě kreseb Jakuba Brandýse.

Vítkovice a vznik ČSR

Týden před státním svátkem, kterým si připomínáme vznik ČSR, přednesl Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea přednášku na téma Vítkovice a vznik ČSR. Dotknul se národnostních a jazykových změn, politického ovzduší, spolků, náboženského života a sportu. Spolu se zvídavými dotazy návštěvníků a výměnou informací trvalo sezení celou hodinu a půl. Měli jsme také rekordní účast - 25 návštěvníků. Děkujeme.

Osobo, kdo jste?

Dne 15. 9. 2015 v 18:30 uskutečnila v Domě u šraněk vernisáž výstavy tzv. "Pondělní skupiny" studentů Lidové konzervatoře a Múzické školy. skupiny studentů Lidové konzervatoře a Múzické školy. Tuto skupinu tvoří hrstka lidí, kteří se již dva roky setkávají v pondělí odpoledne, aby ve svém volném čase pod odborným dohledem lektorky kresby a malby Mgr. Pavly Andráškové zdokonalovali svou výtvarnou tvorbu. U malířských stojanů se tak sešli Aleška Thai, Alice Adamčíková-Koupilová, Libuška Klimundová, Simona Golasowská a Jakub Ivánek a pár dalších jejich přátel. Vystavené práce byly vybírány podle míry psychologické hloubky zobrazované figury. Použití barev, stylu malby i podkladu – tím vším dohromady poukazují obrazy na složitost a přesto komplexnost lidské duše, která se zvnějšku promítá na lidské tváři a těle. Vernisáž zahájila zpěvem šansonu slečna Adéla Kotrlová ze ZUŠ Dr. Leoše Janáčka za klavírního doprovodu paní učitelky Lady Podžorské. Lidský rozměr šansonu naprosto identicky souzněl s tématem výstavy. Skupinu a její práci poté představil její člen Mgr. Jakub Ivánek, PhD. Jeden z posledních teplých vítkovických podvečerů proběhl v pohodové a velice přátelské atmosféře.

PEL-MEL II.

V Domě u šraněk se 23.6.2015 v 17:00 koná vernisáž k výstavě PEL-MEL II. Výstava mapuje galerijní rok září 2014 - červen 2015. V reflexi se tak vrátíme k výročí bombardování Ostravy v roce 1944, k ochotnickému divadlu Závodního klubu dolu Jeremenko, k fotografiím na skleněných deskách Terezie Richterové, kouzelným panenkám Evy Bialkové, vítkovickým řemeslníkům a živnostníkům, osobitému patchworku Danuše Březinové, výjimečným PF Lenky Kocierzové a zádumčivým fotografiím Romana Nedbala.

Ostrava Syrová

Dům u šraněk, zařízení MOb Vítkovice vás zve na vernisáž k výstavě fotografií ostravského fotografa Romana Nedbala s názvem Ostrava syrová. Autor ve svých fotografiích zachycuje zádumčivou dýchavičnost Ostravy podzimních a zimních měsíců, kdy se město choulí do své těžkopádnosti. Ale prosvítá zde i naděje?