Fotogalerie 2016

11. 10. 2016 - Hornické a hutnické kolonie ve Vítkovicích
Mgr. Tomáš Majliš nás provedl ve svém vyprávění vítkovickými koloniemi. Seznámil posluchače s důvodem jejich výstavby, s fungováním, minulostí a přítomností. Přednáška zaujala, celkově se jí zúčastnilo 40 lidí, mezi nimi i zastupitelé Ing. Aleš Dobrozemský, CSc. a Kateřina Trávníčková.

5. 1. 2016 - Vernisáž výstavy ,,Nespoutaný"
Vernisáž výstavy ,,Nespoutaný" vlčnovského umělce Jakuba Brandýse
21. 1. 2016 - Večerní Vítkovice
Večerní procházka zimními Vítkovicemi měla své kouzlo.

29. 1. 2016 - Vítkovické fototoulky
Dne 29. 1. se uskutečnila netradiční vycházka po vítkovických stavbách městské památkové zóny. Netradiční proto, že návštěvníci byli požádáni, aby pozorně vnímali své okolí, výklad a své pocity a to vše se snažili zachytit na fotografiích, ze kterých se uskuteční (v případě, že se jich sejde dostatečné množství) výstava v Domě u šraněk v lednu 2017.
Před radnicí se v 15:00 hod. sešlo okolo 40 zájemců nejen o focení, ale i historii obvodu. Prošli jsme nejdůležitější budovy obvodu v okolí – radnici, závodní hotel, měšťanskou chlapeckou školu, U-Hausy, kostel, faru, Štítovou kolonii a přes park na náměstí Jiřího z Poděbrad k dívčí měšťanské škole. Snad se výstava v roce 2017 podaří.

9. 2. 2016 Přednáška Martina Lokaje - ,,Četnictvo a Vítkovice
Dne 9. 2. 2016 se v Domě u šraněk uskutečnila přednáška Bc. Martina Lokaje na téma ,,Četnictvo a Vítkovice v letech 1918-1938" Mladý, erudovaný muž, místopředseda spolku Klub vojenské historie - Věrni zůstaneme, člen Historického klubu - pobočka Ostrava, student magisterského stupně oboru historie a neúnavný propagátor tzv. ,,living history" představil posluchačům strukturu této organizace. Také topograficky určil místa, kde se nacházely služebny četnictva, vyprávěl o každodennosti této profese, vztahu k místní pořádkové službě, neopomněl zmínit zásahy četnictva i četnickou leteckou hlídku. Dvacítka návštěvníků si tak vyslechla informace z poněkud neznámé historie Vítkovice

17. 6. Komentovaná vycházka - kostel sv. Pavla
Na 35. zájemců se dostavilo na komentovanou vycházku kostela sv. Pavla. Kostel zpřístupnil správce zdejší duchovní správce farnosti o. Anton Rusnák.
Zájemci se dozvěděli něco o založení farnosti a výstavbě kostela, o jeho výzdobě a mnoha dalších zajímavostí.

6. 6. 2016 Přednáška Jana Larische, Th.D.
Renomovaný kněz a vědec Jan Larisch, Th.D. v poutavém vyprávění připomenul 6. 6. 2016 v Domě u šraněk osudy katolické církve v době nacismu a komunismu. Vyzdvihoval hlavně osobní odvahu lidí, kteří se režimy nenechali ,,semlít“, čelili obecnému i vlastními strachu, nebo dokázali chránit ostatní. Na přednášce zaznívala jména o. Aloise Olšovského, o. Františka Gavlase nebo o. Jaroslava Šumala.
Své poznatky čerpal přednášející z dlouholetých výzkumů. Pro účely této přednášky využil i vítkovické farní kroniky.

20. 5. 2016 Po stopách odbojové skupiny Karla Břenka
Dne 20. 5. 2016 se uskutečnila komentovaná vycházka s Mgr. Radomírem Seďou nazvaná ,,Po stopách odbojové skupiny Karla Břenka“, která mapovala osudy pěti odbojářů, kteří se vzmohli na vzpouru proti nacistické zlovůli. Navštívili jsme místo, kde skupina kolem Karla Břenka přepadla obchod se zbraněmi, závod, kde pracovali a další místa. Reportáž z vycházky naleznou občané v archivu České televize.
3. 5. 2016 Quo vadis, hominem?
Trochu jinou vernisáž jsme si prožili v Domě u šraněk. Zdeněk Valchář je umělec, který není komerční, provokuje svým odkrýváním špatných stránek lidské existence, ale zároveň je to velmi moudrý člověk. Na vernisáži se sešlo více jak 25 lidí. Svým hudebním číslem výstavu otevřeli Jan Pščolka a Jiřina Marušáková. Zdeněk Valchář vysvětloval svůj přístup k tvorbě a poté si slovo vzal Karel Staněk, kazatel církve adventistů sedmého dne, který hovořil velice hezky o tom, že někdy člověk žije a na konci života umí říct jen “Byl jsem tady.“ Kolik lidí prožije svůj život, aniž by mu dodal nějaký smysl? I o tom obrazy hovořily. Zdeněk Valchář poté význam jednotlivých obrazů vysvětloval a poté všechny pozval na pohoštění, z něhož velkou část sám připravil. Oba hudebníci potom celý večer zpříjemňovali španělskými, židovskými a jinými melodiemi. Byl to krásný, přátelský večer.

12. 4. Z hloubi srdce
Dne 12. 4. 2016 proběhl v Domě u šraněk milý poetický večer s vítkovickou rodačkou, novinářkou, novinářkou, redaktorkou, učitelkou, knihovnicí, ale hlavně básnířkou a literátkou Evou Kotarbovou.
Večer zahájila mladičká zpěvačka Agáta Kotrlová ze Základní umělecké školy Leoše Janáčka. V současné době studuje na Gymnáziu Hladnov. Svými šansony nám spolu s pí. Ladou Podžorskou, která hrála na klavír, zpříjemňovala čtení.
Čtení básní se střídalo s rozhovory, kdy jsme se dozvěděli o tvorbě Evy Kotarbové, o tom, co cítí, jak básně vznikají, jak vnímá Ostravu. Čtení probíhalo hlavně ze sbírky Marné levitace. Bylo toho hodně a čas rychle kvapil. Na návštěvníky čekalo i překvapení - studentky SOŠ AHOL Kateřina Kellerová a Gabriela Marongová recitovaly ze sbírky Podkůvky. Na závěr předal kytice přítomným ženám Ing. Aleš Dobrozemský, CSc. Byl přítomen místostarosta Leoš Koláček a zastupitelka Kateřina Trávníčková.

8. 3. MOBILNÍ FOTOGRAFIE CZ/SK
Neobvyklou výstavu jsme v Domě u šraněk zahájili 8. 3. 2016. Ono se řekne, fotit mobilem, to nic není. Ale fotit kvalitní snímky s nápadem, atmosférou, vtipem, sdělením ve výborném technickém provedení – to už je kumšt. A když člověk nechce, nepomohou mu ani všechny appky světa. Facebooková skupina Mobilní fotografie CZ/SK si stanovala přísná pravidla pro své členy, kteří se stále ve své tvorbě zdokonalují.
Vernisáž zahájily žačky ZUŠ Leoše Janáčka Klára Košatová a Barbora Morisová písní Memory z muzikálu Cats. Na klávesy je doprovodila prof. Barbora Dvořáková a jejich mentor Adam Grygar, sólista Národního divadla moravskoslezského. Přítomné přivítal místostarosta Leoš Koláček, potom už si slovo vzali napůl otec-zakladatel skupiny Dušan Axmann a kulturní referentka Pavlína Nováčková. Celá akce probíhala ve velmi uvolněné atmosféře a kromě dobré nálady si vystavující z výstavy odnášejí ještě myšlenku – možná že svou výstavu v Domě u šraněk udělají jako putovní po městech České republiky.

19. 2. ZÁKON A POŘÁDEK
19. února bylo velmi nevlídné počasí. Sníh s deštěm a ocelová obloha nedávaly vycházce příliš naděje. Nakonec se však sešlo přece jen něco přes 20 lidí a společně jsme se vydali zkoumat místa zákonu a pořádku. Začali jsme u radnice, kde se nacházelo dávno i vězení, na Ruské ulici jsme u starého ředitelství zavzpomínali na četnickou stanici, na Mírovém náměstí na stávku roku 1917, u Domu u šraněk na Latziho Singera, člena ,,bezpečnostní komise“ úřadu před 2. světovou válkou. Cestou v koloniích jsme zmínili prvorepublikové zločiny a přestupky, internační tábor a jeho stráž nám připomínal dnešní Domov Magnólie, uprchlický azyl a tábory lidu zase dnešní Dopravní inspektorát a Český dům. Vycházku jsme zakončili na náměstí Jiřího z Poděbrad hádáním významu slov z argotu zločinců 20. let 20. století. Vycházka trvala v tom ošklivém počasí 3 hodiny a do konce došlo 8 statečných. Všem zúčastněným děkujeme za vytrvalost.

28. 6. Vernisáž PEL-MEL III.
Přes panující vedro a téměř už prázdninový režim přišli do šraněk návštěvníci, aby se podívali na ohlédnutí se za galerijním rokem Domu u šraněk. Někteří se podívali nově, jiní sizase připomněli, některou z pěti výstav. Pondělní skupin a jejich Osobo, kdo jste, Ondřej Durczak se svou Ostravou v důchodu, Jakub Brandys se svou výstavou Nespoutaný, následovaly Mobilní fotografie CZ/SK stejnojmenné skupiny a nakonec Quo vadis, hominem? Zdeňka Valcháře. Jelikož se na začátek více mluvilo, tak nebyl zajištěn hudební doprovod. K občerstvení byly dva druhy sušenek a hlavně ovocné jednohubky. Desítka návštěvníků strávila příjemné dvě hodiny.

6. 9. 2016 Vernisáž výstavy "Semen industria scriptor"
Dne 6. 9. 2016 proběhla v Domě u šraněk první vernisáž výstavy nového galerijního roku. Michal Čechura, plzeňský rodák, v současnosti žijící s rodinou v Praze, přijel vystavit svůj nový cyklus obrazů "Semen industria scriptor." Tento kompaktní celek je hluboce inspirován narozením syna Huga, který mu rozšířil náhled na svět o nové obzory.
Na úvod vernisáže zazpívala píseň "Listen to your heart" Kateřina Horáková ze ZUŠ Leoše Janáčka za klavírního doprovodu pana učitele Adama Grygara. Po úvodním slově už nastala volná debata, kterou návštěvníci využili k diskuzi s výtvarníkem a drobnému pohoštění.

23. 9. 2016 - K tabuli
Dne 23. 9. 2016 se uskutečnila komentovaná vycházka "K tabuli", která mapovala základní prvky vítkovického školství. Sešli se pamětníci, kteří vzpomínali kde v které škole studovali, jací byli učitelé, vyprávěli školní zážitky. Bylo nám pěkně a počasí přálo.