Nový sborník Archivu města Ostravy byl právě pokřtěn

15/11 2023

V letošním roce si Archiv města Ostravy připomíná hned dvě významná jubilea. Prvního září uplynulo přesně 100 let od založení ostravského městského archivu a zároveň je tomu tento rok již 60 let od chvíle, kdy byl vydán první svazek sborníku OSTRAVA. Nový již 37. svazek sborníku OSTRAVA vyšel právě v těchto dnech a byl slavnostně pokřtěn 14. listopadu 2023 v Archivu města Ostravy na Špálově ulici 19 v Ostravě-Přívoze. Tentokrát je věnován zejména dějinám archivnictví v Ostravě, neboť městský archiv není jedinou archivní instituci ve městě. 

Nový sborník Archivu města Ostravy byl právě pokřtěn

Úvodní studie Hany Šústkové je věnována výročí Archivu města Ostravy. Vedoucí vítkovického podnikového archivu ve svém příspěvku popsal sedmdesát let existence této instituce. O vývoji Archivu Liberty Ostrava a. s. se rozepsala jeho vedoucí Hana Benkeová. Ostravský archivář Radomír Seďa přispěl historií archivu Ostravské univerzity a Archivu Ostravsko-karvinských dolů a vedoucí archivu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Petr Kašing zaměřil svou pozornost na zajímavé dějiny tohoto archivu. Dlouholetá ostravská archivářka Eva Rohlová sepsala své vzpomínky na působení v Archivu města Ostravy.

Druhá část sborníku obsahuje rozsáhlou stať Ondřeje Štarmana, který zpracoval neotřelé téma čestných darů a obrazů, které představitelé vítkovické samosprávy věnovali významným osobnostem spojeným s městem. Milan Palák zpracoval korespondenci ostravského spisovatele Františka Sokola Tůmy s divadelními umělci týkající se jeho snahy proniknout na jeviště pražských divadel.

Sborník OSTRAVA 37 je možno zakoupit v ostravských infocentrech, vybraných knihkupectvích nebo přímo v Archivu města Ostravy. Stojí 407 korun. Sborník je vydáván Archivem města Ostravy od roku 1963, od roku 2011 je vydáván znovu každoročně. Předchozí díly sborníku naleznou zájemci v Knihovně města Ostravy či v ostravském městském archivu, přehled publikací městského archivu od roku 1990 též v odkazu https://amo.ostrava.cz/publikace/vydane-publikace/.

Další informace k letošnímu významnému jubileu archivu lze nalézt ve videu https://www.youtube.com/watch?v=7Eq0LvDGde0.