ČISTIČKA V PŘÍVOZE JE KVŮLI POVODNI DOČASNĚ MIMO PROVOZ.

4/10 2024

Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) a město Ostrava apelují na občany k dodržování Kanalizačního řádu! Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívoze je vlivem uplynulých povodní mimo provoz a odpadní vody z většiny domácností a firem v současnosti tečou do řeky Odry. 

ČISTIČKA V PŘÍVOZE JE KVŮLI POVODNI DOČASNĚ MIMO PROVOZ.

I přes veškerou snahu zaměstnanců společnosti OVAK a dodavatelských firem, které se na řešení této situace podílejí, je předpoklad, že k opětovnému zahájení, alespoň částečného čištění, nedojde dříve než do konce roku 2024. Proto, jak společnost OVAK, tak vedení města Ostravy vyzývají občany k důslednému respektování Kanalizačního řádu. Zejména se jedná nevhazování nebo nevylévání odpadu do kanalizace, který tam nepatří.  

Ostrava je, jako každé velké město, závislá na mnoha systémech, které jsou nutné pro jeho existenci a bezproblémový život obyvatel. Jednou z nezbytností je i funkční kanalizace. O tom, jak bude kanalizace ve městě fungovat, rozhodují také občané a firmy tím, jak dodržují Kanalizační řád, což je soubor pravidel a usměrnění, který mimo jiné určuje, co je přípustné kanalizací odvádět.  

„Povodně v Ostravě způsobily škody na majetcích obyvatel, firem a města, významně byla zasažena také Ústřední čistírna odpadních vod. Od prvopočátku konáme spolu s provozní společností veškeré potřebné kroky k řešení tohoto havarijního stavu zařízení. Obnova provozu ústřední čistírny je pro město prioritou. O této situaci byly informovány všechny dotčené orgány státní správy a cestou krajského krizového štábu také Ústřední krizový štáb, mimořádná rada města již schválila i první práce a příslušné financování. Nicméně v návaznosti na současný postpovodňový stav zařízení prosíme i obyvatele, aby nám v této situaci pomohli též svým zodpovědným přístupem k životnímu prostředí a respektovali příslušná doporučení, definující pro kanalizaci nevhodné odpady a postup jejich případné likvidace,“ konstatoval Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí.

Nejčastější chybou je vhazování velkých hygienických předmětů, jakými jsou např. vlhčené ubrousky, ruličky od toaletního papíru, dětské pleny aj.  

Do kanalizace nepatří rovněž léky, chemikálie, komunální a stavební odpad, zbytky potravin. Zejména vylévání tuků, které se srážejí a nabalují se do velkých ucpávek zamezujících toku kanalizace tak, že dochází k haváriím včetně zaplavování sklepních prostor. 

„Jedlé tuky mají vlastnost ztuhnout v kanalizacích do kompaktních celků. Problémy působí tuky vzniklé jako odpad při smažení, stejně jako oleje například z konzerv sardinek nebo oliv“, říká Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě.  „Tuky současně mohou zanášet čerpadla a mechanickou technologii na čistírnách, a tak snižovat celkovou účinnost čištění odpadní vody. Je zásadní, aby v počátku obnovení procesu čištění odpadních vod nevznikaly další potíže a funkce čistírny byla obnovena co nejdříve. Ekologická likvidace v domácnostech je přitom snadná a pohodlná“, dodal Ulrich. Vysbíraný olej není obyčejný odpad, naopak má své druhotné využití při výrobě biopaliv.  

Mějme zejména v této situaci na paměti, že kanalizační síť slouží k odvádění odpadních vod, nikoliv odpadů, ať již v kapalném nebo pevném skupenství. Látky, které do kanalizace nepatří, mají negativní dopad nejen na životní prostředí, ale také na provozní činnost.  

Děkujeme občanům za pochopení a spolupráci při zvládání této situace. 

Podívejte se na video: Co nepatří do kanalizace: https://www.ovak.cz/videoportal/poznej-ovak/co-nepatri-do-kanalizace/

Další informace též: https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/opetovne-zprovozneni-ustredni-cistirny-odpadnich-vod-je-pro-mesto-prioritou