Už v den slavnostního otevření, krátce po půl deváté večer, zachytil kamerový systém mladíka (16 let), který stříkal sprejem nápis na fasádu přilehlého domu. Na místo byla přivolána hlídka PČR, která si událost spolu s mladíkem převzala a věc dále prošetřuje jako trestný čin poškozování cizí věci. I další poškození, kterým bylo rozbití vstupní branky a stržení provozního řádu hřiště, bylo kamerovým systémem zachyceno a je také v řešení.
Vyzývám všechny občany, aby se chovali k revitalizovanému veřejnému prostranství jako k vlastnímu a záměrně jej neničili. Z důvodu obav, které se potvrdily, jsme na hřiště umístili kamerový systém a hřiště je pod neustálým dohledem strážníků Městské police. Veškerá poškození budou s pachateli řešena se všemi důsledky, které z toho pramení.
Hřiště se nachází ve vyloučené lokalitě, která se dlouhodobě potýká se sociálně nežádoucími a patologickými jevy. Nad rámec těchto problémů Městská policie denně řešila neustálé blokování dopravy hrajícími si dětmi, které takto ohrožovaly jak sebe, tak účastníky silničního provozu. Na základě podnětů Městské policie a podnětů ze strany občanů, rodičů a našeho odboru sociálních věcí jsme od soukromého vlastníka v roce 2020 vykoupili pozemky za účelem realizace předmětného víceúčelového hřiště. Celková cena pozemků činila 1 100 000,- Kč (tj. 1.095 Kč/m2) a je dnes ve výlučném vlastnictví našeho obvodu. Na výstavbu hřiště náš městský obvod úspěšně získal dotaci od společnosti OZO Ostrava s.r.o. ve výši 110 000,- Kč. I přesto jsme po započtení dotace zaplatili za veškeré úpravy hřiště částku ve výši 510 000,- Kč. Pro lepší představu lze uvést například částku za vybudování ochranného oplocení hřiště z vysokopevnostní sítě s oky vysoké 5 m, které činilo 340 000,- Kč, nebo částku za workoutový prvek, lavičky a koš 70 000,- Kč. Menšími položkami pak byla například částka 30 000,- Kč za pořízení hliníkových branek, další menší částky byly investovány například do opravy oplocení a vstupní brány, dodávky zeminy, trávníkového substrátu apod. Průběžně budeme hřiště ještě dosévat, válcovat a dělat další terénní úpravy, aby se brzy hezky zazelenalo, mělo co nevhodnější povrch a dalo se tak v maximální možné míře plně využívat. Nové hřiště na ulici Zengrova sice nedosahuje takových kvalit jako například naše hřiště na ulici Halasova, které bylo vystavěno v letech 2018 – 2020 za celkem 10 550 000 Kč (včetně zázemí pro správce hřiště), ale svůj smysl plní a věřím, že společnými silami jej dokážeme udržet v takovém stavu, aby sloužilo k účelu jakému bylo vybudováno.
Na závěr bych rád ještě vyzval občany, kteří na vzniklé škody upozorňují například na sociálních sítích, aby ve stejné míře oznamovali tyto skutečnosti především na kompetentních místech, konkrétně strážníkům Městské police, kteří jsou v odhalování pachatelů přestupků i díky našemu kamerovému systému stále úspěšnější, nebo přímo odpovědným zaměstnancům ÚMOb Vítkovice.