Zástupci obvodu Vítkovice a Fakulty stavební VŠB-TUO podepsali memorandum o spolupráci
V pondělí 27. května bylo v obřadní síni vítkovické radnice podepsáno memorandum o spolupráci obvodu Ostrava-Vítkovice s Fakultou stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.
Tento krok souvisí kromě jiného s tím, že Vítkovice budou jedním z pěti ostravských obvodů, kde od 1. července bude fungovat stavební úřad (SÚ). „Obvod se na vedení stavebního úřadu, který bude řešit i záležitosti obyvatel Mariánských Hor a Nové Vsi, důkladně připravuje. V dané chvíli rekonstruujeme prostory v Jeremenkově ulici číslo 13, takzvaném domě U šraněk, kde bude od 1. července sídlit 11 pracovníků státní správy,“ říká starosta Vítkovic Richard Čermák a upřesňuje, že náklady na zřízení nového pracoviště stavebního úřadu představují 3,4 milionu korun. Následné investice směřující k vybudování archivu, resp. spisovny SÚ, jsou odhadovány na další 3 miliony korun.
„Protože chceme, aby stavební úřad ve správě Vítkovic byl na odborné výši, stojíme o kvalitní zaměstnance, profesionály orientující se v problematice veřejné správy,“ pokračuje starosta. „A vzhledem k tomu, že se vždy snažíme být o krok napřed, oslovili jsme Fakultu stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, která by mohla studenty oboru městské inženýrství připravovat pro potřeby našeho stavebního úřadu takzvaně na klíč. Už během studia se budou moci seznamovat s jeho chodem a problematikou, kterou se zabývá, bude jim umožněno podílet se na různých činnostech a své zkušenosti využívat i při zpracovávání absolventských prací. Memorandum ale směřuje také k prohloubení spolupráce v oblasti celoživotního vzdělávání, kde počítáme s dalším rozvojem odborných znalostí stávajících zaměstnanců stavebního úřadu,“ doplňuje Richard Čermák, jenž věří, že iniciativa Vítkovic bude k prospěchu nejen samotnému obvodu, ale i dalším ostravským částem, kde bude stavební úřad od 1. července fungovat. „Myslím, že o dobře připravené a kvalifikované odborníky orientující se v praxi bude zájem všude, nejen v Ostravě,“ předpokládá starosta.
Užší sepětí teorie s praxí, které je jedním z cílů memoranda, je přínosné a motivující i pro katedru městského inženýrství Fakulty stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. „Spolupráci s městským obvodem Vítkovice velmi vítáme. Studijní programy městského inženýrství zapadají do konceptu přípravy studenta na působení ve státní správě, doposud v nich ale chyběla praxe,“ konstatuje tajemník katedry Martin Ferko, podle jehož slov půjde nejen o stáže, řešení závěrečných prací a workshopy, ale rovněž o přímé vstupy odborníků z praxe do výuky, a to v podobě vyzvaných přednášek a konzultací. A v budoucnu bude možné vstoupit i do akreditačního procesu studijních programů.
Martin Ferko také poznamenává, že bude nutné zacílit osvětu směřující k odbourávání zkreslených představ studentů o tom, že hned po absolvování školy na ně čekají posty ve velkých firmách. „Chceme, aby studenti začali státní správu vnímat ne jako „úředničinu“, ale jako velmi dobrý start kariéry, což už ostatně máme ověřeno i díky zkušenostem absolventů našich studijních programů. I proto je nutné cílit osvětu také na střední školy. Drtivá většina mladých lidí totiž stavařinu vnímá výhradně jako projektování, nebo řízení stavby, uniká jim, kolik fází a variant investiční cyklus staveb má.“