Karol Hercík, akademický malíř
Malíř, grafik, učitel odborných předmětů na ZUŠ V. Petrželky v Ostravě – Hrabůvce a na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě. Člen výtvarné skupiny IN SIGNUM. Věnuje se především malbě a grafice. Ve volné tvorbě vybírá atributy reálných pojmů ze snových až abstraktních vizí. K tomu často využívá barevné, živé plochy a struktury. Zpestřením výtvarné činnosti byla spolupráce s preparátorským ateliérem koncem 90. let. Zde uplatnil malířské zkušenosti s vazbou na modelované tkáně prostřednictvím speciálních technologií. V roce 2000 spolupracoval s ateliérem ESO na výtvarném řešení klidové zóny v rámci rekonstrukce parku na Hlavní třídě v Ostravě Porubě. Bylo použito kanadské technologie „street print“. Ilustrativní polohu reprezentují ilustrace k poezii i drobné próze v ostravských médiích. Tato forma se objevila v tvorbě s výukovou tématikou, ať už je to spolupráce s Muzeem Beskyd ve Frýdku Místku - plakáty s ekologickou tématikou nebo posléze názorné pomůcky pro děti „Co z čeho vzniká – DŘEVO“. Dalším projevem umělecké posedlosti je fotografování, včetně prezentace na výstavách.
Zúčastnil se téměř 80 kolektivních a více než 30 samostatných výstav v České republice, Slovensku, Polsku, Rusku, Maďarsku, Německu, Španělsku i Itálii. Jeho díla zdobí soukromé galerie ve Švýcarsku, Anglii, Kanadě, USA.
Je členem společnosti pro současné umění – SCA. Mimo svou výtvarnou činnost je duší současné vítkovické kultury. Je zastupitelem městského obvodu Vítkovice. Jeho piktogramy zdobí Zpravodaj Vítkovic a stará se o grafické ztvárnění materiálů obce.
Velkoplošnými smalty vytvořené v rámci Sympozia smaltu v roce 2006 dotvořil uzavření prostranství na Tržním náměstí ve Vítkovicích a dal tak základ k první venkovní galerie v Ostravě. Pro 100. výročí povýšení Vítkovic na město (r. 2008) navrhl výroční logo a autorsky se podílel na tvorbě několika výtvarných produktů v rámci projektu Propagace Vítkovic (r. 2007 – 08). Od r. 2012 do 9. 3. 2015 vedl Galerii Domu u šraněk.
K. Hercík "70"
Putování sedmdesátkou
Tvorba: