Mgr. Anna Buroňová, folkloristka

Narozena: 7. 10. 1940 Ostrava – Zábřeh

 Anna Buroňová

Předsedkyně Folklorního sdružení Těšínského Slezska, koordinátorka a ředitelka Moravskoslezské kanceláře Folklorního sdružení České republiky, členka kulturní komise vzdělavatelského sboru České obce sokolské a vzdělavatelka TJ Sokol Vítkovice. Členka programové rady mezinárodního folklorního festivalu „Slezské dny v Dolní Lomné“, Matice Slezské. Vedoucí a choreografka taneční folklorní skupiny „Vítkovští sokoli“, souboru Odra a dětského souboru Porubka.

Po dětství stráveném ve Vítkovicích žila v Jablunkově. Lásku k hudbě, písním a folkloru v ní probudil otec Otto Žabka, nadaný známý zpěvák a skladatel písní v lidovém duchu. Od dětství zpívala se svými sestrami (4 sestry Žabkovy) a celý svůj další život věnovala lidovým písním a folklóru. Od roku 1974 je vedoucí dětského folklorního souboru Porubka, od r. 1984 dosud působí jako vedoucí souboru „Odra“ TJ Sokol Vítkovice. Se svými svěřenci navštívila folklorní festivaly v Rumunsku, Dánsku, Německu, Chorvatsku, Portugalsku, Anglii, Rakousku, Polsku. Absolvovala Jedenáctiletou střední školu v Jablunkově, Vyšší pedagogickou školu v Opavě – obor matematika –chemie a Lidovou konzervatoř Severomoravského kraje v Ostravě. Pedagogickou činnost vykonávala na základních školách v Jablunkově, ve Vítkovicích a Porubě. Se svým manželem Ing. Miroslavem Buroňem, starostou TJ Sokol Vítkovice, jsou duší Českého domu, kde Sokol působí a jsou organizátory a účastníky vítkovických akcí spojených s kulturou a folklorem.

Už se svými sestrami vyhrávala medaile a ocenění na folklorních festivalech (Strážnice). Se zpěvačkami Odry několikrát vyhrály v polských Zebrzydowicích. Soubory pod jejím vedením si odnášejí mnoho cen a medailí.. Je spoluautorkou videoencyklopedie s popisem tanců „Lidové tance z Čech, Moravy a Slezska“ – díl X. Slezsko(1997), autorkou folklorní skladby „Rozkvetla louka“ pro XIII. Všesokolský slet 2000, spoluautorkou folklorní skladby pro XIV. Všesokolský slet v Praze s názvem „Tance domova“ ( 2006), spoluautorkou pódiových skladeb „Návrat domů“ a „Na pouti“ (Světová gymnaestráda v Portugalsku 2003 a v Rakousku 2007).

Ocenění:

  • 1961 – Strážnice, 2. cena v      kat. pěvěcká dua a tria – Sestry Žabkovy
  • 1977 - 3. cena a bronzová      medaile Bratislava – 8. ročník mezinárodní rozhlasové soutěže Prix de      musique folklorique de radio Bratislava
  • 2000 – Pamětní sletová medaile      za významný podíl na uskutečnění XIII. Všesokolského sletu
  • 2000 – Pamětní plaketa MŠMT ČR,      za aktivní spolupráci při zajišťování Národních dnů sportu a
  • kultury 2000.
  • 2000 – uznání náměstka ministra      kultury ČR za významnou celoživotní práci a činnost pro
  • uchování a další pěstování      tradic lidové kultury ČR.
  • 2004 – stříbrná medaile ČOS za      obětavou činnost ve prospěch sokolského hnutí