Akce roku 2016

Co se stalo ve Vítkovicích v roce 2016
25 10 2016

12. 9. 2016 Odhalení pamětní desky a nového erbu

Dne 12. 9. 2016 proběhlo slavnostní odhalení pamětní desky generálnímu řediteli Vítkovických železáren v letech 1876-1893, autorovi koncepce Nových Vítkovic a členovi obecního zastupitelstva Paulovi Kupelwieserovi. Aktem provázela PhDr. Hana Šústková, Ph.D., zdravici přes o. Antona Rusnáka zaslal mons. František Václav Lobkowicz OPRaeM a desku odhalili náměstek ostravského primátora Ing. Zbyněk Pražák a starosta obvodu Petr Dlabal. Při této příležitosti byl odhalen i nový znak MOb Vítkovice. Autorem desky i znaku je ostravský umělec Marek Pražák.

10 10 2016

8. 10. 2016 Vítkovická drakiáda

Dne 8. 10. 2016 se mimo volby do zastupitelstev krajů a Senátu Parlamentu České republiky odehrála i jiná významná akce - první Vítkovická drakiáda. Přestože skoro celý týden trápila Vítkovice zima, počasí se v sobotu umoudřilo a děti a rodiče si tak mohli užít vystoupení Bublináře Boba, zaskákat si na trampolíně nebo skákacím hradě, zkusit si lukostřelbu a sumo oblečky a samozřejmě pouštět draky. Odpoledne to bylo moc hezké a těšíme se už na další ročník.

10 10 2016

23. 9. 2016 K tabuli !!! - komentovaná vycházka

Dne 23. 9. 2016 se uskutečnila komentovaná vycházka "K tabuli", která mapovala základní prvky vítkovického školství. Sešli se pamětníci, kteří vzpomínali kde v které škole studovali, jací byli učitelé, vyprávěli školní zážitky. Bylo nám pěkně a počasí přálo.

10 10 2016

6. 9. 2016 Semen industria scriptor - vernisáž

Dne 6. 9. 2016 proběhla v Domě u šraněk první vernisáž výstavy nového galerijního roku. Michal Čechura, plzeňský rodák, v současnosti žijící s rodinou v Praze, přijel vystavit svůj nový cyklus obrazů "Semen industria scriptor." Tento kompaktní celek je hluboce inspirován narozením syna Huga, který mu rozšířil náhled na svět o nové obzory.

Na úvod vernisáže zazpívala píseň "Listen to your heart" Kateřina Horáková ze ZUŠ Leoše Janáčka za klavírního doprovodu pana učitele Adama Grygara. Po úvodním slově už nastala volná debata, kterou návštěvníci využili k diskuzi s výtvarníkem a drobnému pohoštění.

1 7 2016

28. 6. Vernisáž PEL-MEL III.

Přes panující vedro a téměř už prázdninový režim přišli do šraněk návštěvníci, aby se podívali na ohlédnutí se za galerijním rokem Domu u šraněk. Někteří se podívali nově, jiní sizase připomněli, některou z pěti výstav. Pondělní skupin a jejich Osobo, kdo jste, Ondřej Durczak se svou Ostravou v důchodu, Jakub Brandys se svou výstavou Nespoutaný, následovaly Mobilní fotografie CZ/SK stejnojmenné skupiny a nakonec Quo vadis, hominem? Zdeňka Valcháře. Jelikož se na začátek více mluvilo, tak nebyl zajištěn hudební doprovod. K občerstvení byly dva druhy sušenek a hlavně ovocné jednohubky. Desítka návštěvníků strávila příjemné dvě hodiny.

1 7 2016

17. 6. Komentovaná vycházka - kostel sv. Pavla

Na 35. zájemců se dostavilo na komentovanou vycházku kostela sv. Pavla. Kostel zpřístupnil správce zdejší duchovní správce farnosti o. Anton Rusnák.

Zájemci se dozvěděli něco o založení farnosti a výstavbě kostela, o jeho výzdobě a mnoha dalších zajímavostí.

27 6 2016

25. 6. 2016 Petropavlovská pouť

Ve Vítkovicích se odehrál již 9. ročník Petropavlovské pouti, z toho potřetí na náměstí Jiřího z Poděbrad. Přes neskutečné vedro se návštěvníci přišli podívat na vystoupení dětí z mateřských a základních škol, poslechnout si kapelu Standa Banda, Vojtu Šenkýře, kapelu ze ZUŠ L. Janáčka NEVYM, podívat se na vystoupení mažoretek TOM Krokodýl, předvedli se Vítkovští sokoli a mládež ze ZŠ Kosmonautů 15.

27 6 2016

6. 6. 2016 Přednáška Jana Larische, Th.D.

Renomovaný kněz a vědec Jan Larisch, Th.D. v poutavém vyprávění připomenul 6. 6. 2016 v Domě u šraněk osudy katolické církve v době nacismu a komunismu. Vyzdvihoval hlavně osobní odvahu lidí, kteří se režimy nenechali ,,semlít“, čelili obecnému i vlastními strachu, nebo dokázali chránit ostatní. Na přednášce zaznívala jména o. Aloise Olšovského, o. Františka Gavlase nebo o. Jaroslava Šumala.

Své poznatky čerpal přednášející z dlouholetých výzkumů. Pro účely této přednášky využil i vítkovické farní kroniky.

27 6 2016

3. 6. 2016 Dětský den

Dne 3. 6. 2016 se v sadu Jožky Jabůrkové uskutečnil Dětský den, který organizovala komise školství a kultury při Radě MOb Vítkovice. Pro děti byla připravena slušná řádka atrakcí, které si mohly zadarmo vyzkoušet – skákací hrad, trampolína, jízda na ponících, nechyběl slackline Tendon Bloku, stanoviště Střední školy technické a dopravní a stanoviště připravená našimi mateřskými školami. Celým odpolednem provázela děti a jejich rodiče Klaunička Puntička, která jim přichystala i úžasný animátorský program. Tolik mumií náš sad ještě neviděl. Členky komise se ujaly výroby zvířátek a věcí z balonků. U jejich stánku byla pomalu největší fronta.

A ačkoliv meteostanice hlásily déšť, nespadla ani kapka a den se vydařil.

27 6 2016

1. 6. 2016 Školička Motýlek - den otevřených dveří

Místostarosta Leoš Koláček se zúčastnil dne otevřených dveří aleternativní školičky Motýlek, nacházející se na Maixnerově ulici.

27 6 2016

26. 5. 2016 O cenu starosty

Na ZŠ Šalounova proběhlo vyhlášení výsledků výtvarné soutěže "O cenu starosty". Tato soutěž se koná co dva roky. Soutěžilo se v kategoriích mateřské školy, základní školy měly několik stupňů a nechyběl ani absolutní vítěz.

27 6 2016

30. 5. 2016 FajnOVA na ZŠ Šalounova

Koordinátorky projektu FajnOvy zjišťovaly i mezi vítkovickými dětmi, co by si v obvodu přály. Z odpovědí zaznělo například parkourové hřiště nebo aquapark. Děti také lepily štítky na pocitovou mapu.

27 6 2016

21. 5. 2016 Amatérský turnaj ve volejbale

Komise sportovní uspořádala Amatérský volejbalový turnaj. Ve sportovní hale SŠTD nakonec zvítězila tato družstva: START INSURANCE s.r.o., START WORK INTERNATIONAL SE, DAV a.s.

27 6 2016

20. 5. 2016 Po stopách odbojové skupiny Karla Břenka

Dne 20. 5. 2016 se uskutečnila komentovaná vycházka s Mgr. Radomírem Seďou nazvaná ,,Po stopách odbojové skupiny Karla Břenka“, která mapovala osudy pěti odbojářů, kteří se vzmohli na vzpouru proti nacistické zlovůli. Navštívili jsme místo, kde skupina kolem Karla Břenka přepadla obchod se zbraněmi, závod, kde pracovali a další místa. Reportáž z vycházky naleznou občané v archivu České televize.

16 5 2016

10. 5. 2016 Den zdraví na SZŠ a VOŠZ

Místostarosta Leoš Koláček se zúčastnil Dne zdraví na SZŠ a VOŠZ. Vedení a pedagogové školy připravili pro děti opravdový zážitek – na jedno dopoledne se celá budova školy na Jeremenkově ulici, kde VOŠZ sídlí, proměnila v nemocnici. Děti se tak seznamovaly zábavnými formami s péčí o zdraví. Převazovali medvídkovi nožičku, učili se péči o zoubky a spoustu jiných činností. „Je to skvělá forma, jak děti zabavit a přitom je něco důležitého naučit“, poznamenal místostarosta. Dodal, že radnice vzdělávací projekty škol ve svém obvodu podporuje. „Pokud školy chtějí, rádi pomůžeme.“

3. 5. 2016 Quo vadis, hominem?
16 5 2016

3. 5. 2016 Quo vadis, hominem?

Trochu jinou vernisáž jsme si prožili v Domě u šraněk. Zdeněk Valchář je umělec, který není komerční, provokuje svým odkrýváním špatných stránek lidské existence, ale zároveň je to velmi moudrý člověk. Na vernisáži se sešlo více jak 25 lidí. Svým hudebním číslem výstavu otevřeli Jan Pščolka a Jiřina Marušáková. Zdeněk Valchář vysvětloval svůj přístup k tvorbě a poté si slovo vzal Karel Staněk, kazatel církve adventistů sedmého dne, který hovořil velice hezky o tom, že někdy člověk žije a na konci života umí říct jen “Byl jsem tady.“ Kolik lidí prožije svůj život, aniž by mu dodal nějaký smysl? I o tom obrazy hovořily. Zdeněk Valchář poté význam jednotlivých obrazů vysvětloval a poté všechny pozval na pohoštění, z něhož velkou část sám připravil. Oba hudebníci potom celý večer zpříjemňovali španělskými, židovskými a jinými melodiemi. Byl to krásný, přátelský večer.

16 5 2016

2. 5. 2016 Stavění májky

Na 2. 5. 2016 zorganizovala komise školství a kultury již tradiční stavění májky. Akce se letos podruhé uskutečnila na náměstí Jiřího z Poděbrad. Ačkoliv počasí vypadalo, že nevydrží, nakonec na návštěvníky nespadla ani kapka. Májku už dopoledne postavili pracovníci veřejně prospěšných prací a věřte, že to nebyla žádná legrace. Krásně urostlá májka s věncem z pohřební služby Concordia se na náměstí tyčí jako slavné bretaňské majáky.

Návštěvníky přivítal pan starosta a poté své vystoupení zahájily mateřské školky z ul. Kořenského a ul. Obránců míru. Poté vystoupila družina ze ZŠ Halasova. Po dětech následovalo vystoupení ZUŠ Leoše Janáčka, jejíž zpěvačky Kateřina Horáková, Markéta Dragounová a Klára Košatová nás provedly muzikálovými melodiemi a program završily folklórní tance Vítkovských sokolů. Děti si užily tvoření zvířátek z balónků, které rozdávaly členky komise školství a kultury a nechybělo ani občerstvení. Strávili jsme moc hezké odpoledne.

16 5 2016

16. 4. 2016 Vítání občánků

Dne 16. 4. 2016 se uskutečnilo pod taktovkou zastupitelky Mgr. Drahomíry Bičanové a matrikářky Bc. Mileny Pacnerové první letošní vítání občánků. V obřadní síni vítkovické radnice popřála paní zastupitelka dětem hezké dětství a rodičům kladla na srdce, aby své ratolesti milovali, ale zároveň si zachovali rodičovskou autoritu. Výchova totiž velmi často rozhoduje o tom, jací z dětí vyrostou dospělí. Dále zdůraznila, že životy našich dětí jsou pokračováním životů našich. Rodiče poté postupně přicházeli k oběma dámám, z rukou paní zastupitelky převzali dáreček a knihu a podepsali se do pamětní knihy narození.

Dnešní den byl významný nejen pro rodiče, ale také pro obvod, který ve svém středu přivítal své nové občany. Věřme pevně, že se jim bude u nás líbit.

14 4 2016

12. 4. Z hloubi srdce

Dne 12. 4. 2016 proběhl v Domě u šraněk milý poetický večer s vítkovickou rodačkou, novinářkou, novinářkou, redaktorkou, učitelkou, knihovnicí, ale hlavně básnířkou a literátkou Evou Kotarbovou.

Večer zahájila mladičká zpěvačka Agáta Kotrlová ze Základní umělecké školy Leoše Janáčka. V současné době studuje na Gymnáziu Hladnov. Svými šansony nám spolu s pí. Ladou Podžorskou, která hrála na klavír, zpříjemňovala čtení.

Čtení básní se střídalo s rozhovory, kdy jsme se dozvěděli o tvorbě Evy Kotarbové, o tom, co cítí, jak básně vznikají, jak vnímá Ostravu. Čtení probíhalo hlavně ze sbírky Marné levitace. Bylo toho hodně a čas rychle kvapil. Na návštěvníky čekalo i překvapení - studentky SOŠ AHOL Kateřina Kellerová a Gabriela Marongová recitovaly ze sbírky Podkůvky. Na závěr předal kytice přítomným ženám Ing. Aleš Dobrozemský, CSc. Byl přítomen místostarosta Leoš Koláček a zastupitelka Kateřina Trávníčková.

13 4 2016

21. 3. AMATÉRSKÝ TURNAJ VE STOLNÍM TENISE

Dne 21. 3. 2016 se v Českém domě uskutečnil amatérský turnaj ve stolním tenise. Účastníci turnaje měli před sebou náročné odpoledne - každý s každým na dvě kola, vyřazování, semifinále. Ze všech crčel pot. Staří matadoři byli nakonec poraženi 12 letým chlapcem. Všichni vítězové dostali skvělé ceny a strávili tak celý den v pohodě.