Akce roku 2016

Co se stalo ve Vítkovicích v roce 2016
13 4 2016

5. 3. BRUSLENÍ PRO RODINY

Komise sportovní uspořádala pro vítkovické občany akci Bruslení pro rodiny, která se uskutečnila 5. 3. 2016 v multifunkční hale Ostravar arény. Bruslící občany přišel na otočku pozdravit i garant celé akce, David Moravec. Další bruslení dle jeho slov se uskuteční na podzim.

13 4 2016

8. 3. MOBILNÍ FOTOGRAFIE CZ/SK

Neobvyklou výstavu jsme v Domě u šraněk zahájili 8. 3. 2016. Ono se řekne, fotit mobilem, to nic není. Ale fotit kvalitní snímky s nápadem, atmosférou, vtipem, sdělením ve výborném technickém provedení – to už je kumšt. A když člověk nechce, nepomohou mu ani všechny appky světa. Facebooková skupina Mobilní fotografie CZ/SK si stanovala přísná pravidla pro své členy, kteří se stále ve své tvorbě zdokonalují.

Vernisáž zahájily žačky ZUŠ Leoše Janáčka Klára Košatová a Barbora Morisová písní Memory z muzikálu Cats. Na klávesy je doprovodila prof. Barbora Dvořáková a jejich mentor Adam Grygar, sólista Národního divadla moravskoslezského. Přítomné přivítal místostarosta Leoš Koláček, potom už si slovo vzali napůl otec-zakladatel skupiny Dušan Axmann a kulturní referentka Pavlína Nováčková. Celá akce probíhala ve velmi uvolněné atmosféře a kromě dobré nálady si vystavující z výstavy odnášejí ještě myšlenku – možná že svou výstavu v Domě u šraněk udělají jako putovní po městech České republiky.

13 4 2016

26. 2. ŠIBŘINKY

Dne 26. 2. 2016 se v Českém domě uskutečnil již 21. ročník tradičních šibřinek. Jejich organizátory je TJ Sokol Vítkovice, konkrétně Anna Buroňová a Miroslav Buroň. K poslechu hrála cimbálová muzika ZUŠ Háj ve Slezsku, taneční vložku zajistili Vítkovští sokoli. Poté už za doprovodu klasické hudby dnešních plesů se rozproudila zábava na parketě. Účastníky neminul ani srdíčkový tanec a mnozí se mohli radovat z bohaté tomboly.

13 4 2016

19. 2. ZÁKON A POŘÁDEK

19. února bylo velmi nevlídné počasí. Sníh s deštěm a ocelová obloha nedávaly vycházce příliš naděje. Nakonec se však sešlo přece jen něco přes 20 lidí a společně jsme se vydali zkoumat místa zákonu a pořádku. Začali jsme u radnice, kde se nacházelo dávno i vězení, na Ruské ulici jsme u starého ředitelství zavzpomínali na četnickou stanici, na Mírovém náměstí na stávku roku 1917, u Domu u šraněk na Latziho Singera, člena ,,bezpečnostní komise“ úřadu před 2. světovou válkou. Cestou v koloniích jsme zmínili prvorepublikové zločiny a přestupky, internační tábor a jeho stráž nám připomínal dnešní Domov Magnólie, uprchlický azyl a tábory lidu zase dnešní Dopravní inspektorát a Český dům. Vycházku jsme zakončili na náměstí Jiřího z Poděbrad hádáním významu slov z argotu zločinců 20. let 20. století. Vycházka trvala v tom ošklivém počasí 3 hodiny a do konce došlo 8 statečných. Všem zúčastněným děkujeme za vytrvalost.

12 2 2016

9. 2. Přednáška Bc. Martina Lokaje ,,Četnictvo a Vítkovice 1918-1938"

Dne 9. 2. 2016 se v Domě u šraněk uskutečnila přednáška Bc. Martina Lokaje na téma ,,Četnictvo a Vítkovice v letech 1918-1938" Mladý, erudovaný muž, místopředseda spolku Klub vojenské historie - Věrni zůstaneme, člen Historického klubu - pobočka Ostrava, student magisterského stupně oboru historie a neúnavný propagátor tzv. ,,living history" představil posluchačům strukturu této organizace. Také topograficky určil místa, kde se nacházely služebny četnictva, vyprávěl o každodennosti této profese, vztahu k místní pořádkové službě, neopomněl zmínit zásahy četnictva i četnickou leteckou hlídku. Dvacítka návštěvníků si tak vyslechla informace z poněkud neznámé historie Vítkovic.

5 2 2016

18. LEDNA Zápis na základní školu

Velkým dnem se stal pro děti ze ZŠ Halasova osmnáctý leden. Ten den totiž přišly s maminkou nebo tatínkem, popřípadě s oběma rodiči, k zápisu. Paní učitelky si s každým dítětem ve třídě sedly a bedlivě sledovaly jeho dovednosti. Opodál seděli jejich rodiče, mnohdy napjatější a nervóznější než jejich ratolesti. Některé děti však vypadaly, že zápis je jedna velká hra. Malé budoucí školačky Viktorka a Jorika dokonce neznervóznil ani přítomný místostarosta Leoš Koláček. ,,Ve Vítkovicích máme spoustu šikovných dětí.“ pronesl, když sledoval malé nadané občánky obvodu.

5 2 2016

2. ÚNORA Setkání s jubilanty

Dne 2. 2. 2016 proběhlo v obřadní síni Setkání s jubilanty. Sešli se v hojném počtu, mnozí upřímně potěšeni, že na ně městský obvod pamatuje a váží si jich. Setkáním provázela matrikářka Bc. Milena Pacnerová a starosta MOb Petr Dlabal. Ten lidem v úvodním prostoru popřál ještě mnoho spokojených led a ocenil jejich přínos pro městský obvod ať už svou prací nebo výchovou dětí. Seniory potěšili žáci z 2. A. ze ZŠ Halasova, kdy recitovali básně, hráli na flétnu, tancovali zjednodušenou verzi kalamajky a zpívali. Poté děti pomohly panu starostovi seniory obdarovat.

29. LEDNA Ples městského obvodu Vítkovice
5 2 2016

29. LEDNA Ples městského obvodu Vítkovice

Dne 29. 1. 2016 se uskutečnil 20. ročník reprezentačního plesu městského obvodu Vítkovice v Clarion Congress Hotelu. Večerem provázela zpěvačka Heidi Janků, která zahajovala i úplně první vítkovický ples před dvaceti lety. Jako hosté vystoupila moderátorka i v roli zpěvačky, svou tvorbu prezentoval zpěvák Petr Kolář hity ,,Ještěže tě, lásko, mám“ nebo ,,Vyznání“ a v menším salonku mladý zpěvák Vojtěch Šenkýř. Tancovalo se i na hudbu uskupení Proxima a Standa band. Důležitým mezníkem večera bylo ocenění nejlepších sportovců Vítkovic za rok 2015.

Ocenění sportovci a předávající:

1. místo: Jakub Zemaník (atletika) – předávající Felix Černý (Vítkovice Steel a.s.), Ing. Václav Daněk (Ridera Bohemia a.s.), Petr Dlabal (starosta MOb Vítkovice)

2. místo: Rostislav Oleš (hokej) - předávající: Daniel Moris (ČEZ energetické služby s.r.o), Mgr. Petr Kutěj (místostarosta MOb Vítkovice, Ing. František Kročil (STAVIA a.s., radní MOb Vítkovice)

3. místo: Petra Urbánková (atletika) - předávající Mgr. Petr Cech (POR divize Morava a.s.), Leoš Koláček, Milan Drozdek (DrozdekStyl)

4. místo: Jan Friš (atletika), předávající: Jan Máška (Makos a.s.), Petr Grejták (Ferrat)

5. místo: Josef Černý (cyklistika) - předávající Ing. Antonín Vybíral (TEMEX), Ing. Jan Panáček (ČPZP), Ing. Jan Skipala (Sdružení průmyslových podniků Moravy a Slezska)

6. místo: Hana Sládečková (florbal) - předávající Ing. Adolf Koller (Koma industry s.r.o.), Petr Menšík (radní MOb Vítkovice)

7. místo: Vratislav Chotaš (řeckořímský zápas), předávající Nicolas Mumulos (Nicolas Tour), Roman Moldřik (Bystroň group)

8. místo: Ondřej Havránek (silový trojboj), předávající Leoš Koláček (místostarosta MOb), Svatopluk Madry (STASPO)

9. místo: Gabriela Capová (lyžování), předávající Leoš Koláček (místostarosta MOb Vítkovice), Ing. Denisa Pavelová (I-Tech Czech s.r.o.)

10. místo: Dominik Gloser (hokej)

5 2 2016

29. LEDNA Absolutorium Střední zdravotnické školy

Budoucí pracovníci ve zdravotnických oborech převzali z rukou vedení školy a vedení MOb Vítkovice svá vysvědčení v krásné síni vítkovické radnice.

29. LEDNA Vítkovické fototoulky
5 2 2016

29. LEDNA Vítkovické fototoulky

Dne 29. 1. se uskutečnila netradiční vycházka po vítkovických stavbách městské památkové zóny. Netradiční proto, že návštěvníci byli požádáni, aby pozorně vnímali své okolí, výklad a své pocity a to vše se snažili zachytit na fotografiích, ze kterých se uskuteční (v případě, že se jich sejde dostatečné množství) výstava v Domě u šraněk v lednu 2017. Před radnicí se v 15:00 hod. sešlo okolo 40 zájemců nejen o focení, ale i historii obvodu. Prošli jsme nejdůležitější budovy obvodu v okolí – radnici, závodní hotel, měšťanskou chlapeckou školu, U-Hausy, kostel, faru, Štítovou kolonii a přes park na náměstí Jiřího z Poděbrad k dívčí měšťanské škole. Snad se výstava v roce 2017 podaří.

5. LEDNA Vernisáž výstavy ,,Nespoutaný"

Vernisáž výstavy ,,Nespoutaný"