Aktuálně z Vítkovic

Informace o změnách v zákoně o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích
31 8 2020

Informace o změnách v zákoně o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích

Velmi často a dlouhodobě přichází stížnosti o odstavených nepojízdných vozidlech na místních komunikacích, které i léta zabírají místa k parkování občanům městského obvodu. Doposud se za vrak považovalo vozidlo, kterému chybí podstatná část pro provoz, například volant nebo jedno či více kol. Pokud je zrezivělé nebo má vyfouklé pneumatiky, nebyli silničním správním úřadem uznány za vrak a tím měl ÚMOb Vítkovice svázané ruce a auta v ulicích stály dále. Takové vozy se nejen, že narušují vzhled obce, ale stávají se místem, kde mohou přespávat závadové osoby.

Po schválení novely silničního zákona, která vešla v platnost od dubna 2020 a umožní odtáhnout i zdánlivě pojízdná vozidla, začal odbor komunálních služeb, dopravy a hřbitovní správy toto intenzivně řešit. Postupně ve spolupráci s občany a strážníky Městské policie monitoruje jednotlivé případy odstavených vozidel a vydává výzvy k jejich odstranění. Výzva je dle možností zjištění adresy vlastníka/provozovatele auta zaslána a zároveň vyvěšena přímo na vozidle. Pokud není i po 2měsících vrak z komunikace odstraněn, zajistí toto ÚMOb Vítkovice ve spolupráci s odtahovou službou. Vozidlo je odstaveno na vhodném místě. Dále se na tomto místě nachází ještě po dobu 3 měsíců od odtahu. Po uplynutí této doby je ekologicky zlikvidováno a v registru vozidel zrušeno.

První vlaštovkou po novelizaci zákona byl vrak vozidla z ulice Sovovy, který v místě parkoval několik let a sloužil jako příbytek osobám pod vlivem návykových látek.

Útulek pro psy Ostrava
31 8 2020

Útulek pro psy Ostrava

Útulek pro psy Ostrava vás zve na XXI. ročník setkání opatrovníků útulkových psů. Setkání proběhne 17.10.2020 v Ostravě Třebovicích. Více informací naleznete v přiloženém letáku. 

Sad Jožky Jabůrkové
28 8 2020

Sad Jožky Jabůrkové

Oáza odpočinku Sad Jožky Jabůrkové ve Vítkovicích bude na základě podnětů občanů od 01.09.2020 volně přístupná 24 hodin denně. Přijďte se projít do nejzelenější části obvodu, poseďte si na lavičkách nebo využijte vybudovaná hřiště.

Rodačka z Vítkovic paní Lenka Kocierzová oslavila životní jubileum
26 8 2020

Rodačka z Vítkovic paní Lenka Kocierzová oslavila životní jubileum

Vedení městského obvodu Vítkovice blahopřeje k významnému životnímu jubileu vítkovické rodačce Lence Kocierzové. Známá výtvarnice, kromě jiného také autorka informačních panelů na náměstí Jiřího z Poděbrad, autorka pohádek o skřítečkovi Vítečkovi, spoluautorka projektu Propagace Vítkovic 2008, dlouholetá kronikářka obvodu i organizátorka komentovaných procházek Vítkovicemi, které pokračovaly po bezmála dvě desetiletí, oslavila své výročí v neděli 23. srpna.

Na Ostravsku končí DVB-T vysílání
25 8 2020

Na Ostravsku končí DVB-T vysílání

Připomínáme, že dne 27.08.2020 dojde ke změně vysílání z DVB-T na DVB-T2. Pro sledování programů je zapotřebí TV přijímač nebo set-top-box vybavený DVB-T2 tunerem a kodekem HEVC (H.265).

Nepořádek v okolí hotelu Veronika
24 8 2020

Nepořádek v okolí hotelu Veronika

Starosta městského obvodu se dnes v odpoledních hodinách sešel se zástupcem Městské policie, aby společně probrali řešení situace opakujícího se nepořádku v oblasti Mírového náměstí konkrétně kolem hotelu Veronika.
To, co čekalo na kolemjdoucí po víkendu je nepřípustné a taková skutečnost by ve slušné společnosti občanů neměla nastat. Strážník MPO přislíbil četnější obchůzky kolem postižené lokality a zlepšení monitorování oblasti kamerovým systémem. Dále starosta spolu s vedoucí KSDaHS projednali brzké posílení odpadkových košů nejen v okolí hotelu, ale také v jiných částech Městského obvodu Vítkovice. Pracovníci úřadu hned v pondělí ráno nepořádek uklidili.

Příprava na plánovanou výstavbu smuteční síně
21 8 2020

Příprava na plánovanou výstavbu smuteční síně

Zástupci vedení Městského obvodu Vítkovice spolu s některými zaměstnanci našeho úřadu navštívili ve středu 19.08.2020 Magistrát města Havířov. S náměstky Ing. Ondřejem Baránkem a Ing. Bohuslavem Niemiecem projednávali zkušenosti s úskalími, které provázejí současnou rekonstrukci havířovského nádraží, a také zkušenosti, které posbírali během výstavby nové smuteční síně. Magistrát města Havířova se aktivně zapojil do rekonstrukce tamního nádraží, když po dlouhých jednáních se zástupci města, příspěvkovými organizacemi i samými občany, zvolili vytvořit v hale nádraží multifunkční prostor pro sport a kulturu. Jejich aktivita se zaměřila i na přednádražní prostor, který je významnou dopravní tepnou města.

Dalším bodem jednání byla smuteční síň v Havířově, na jejíž realizaci se podíleli projektanti z Vítkovic, konkrétně PROJEKT 2010 s.r.o. ve spolupráci se společností PPS Kania s.r.o.. A právě posledně jmenovaná společnost se podílí na zpracování projektové dokumentace pro výstavbu vítkovické smuteční síně v areálu hřbitova ve Vítkovicích. Nabyté zkušenosti tak mohou být cennou inspirací i pro záměr Městského obvodu Vítkovice, který v souladu s programovým prohlášením plánuje výstavbu nové budovy smuteční síně. Samotná prohlídka objektu v Havířově byla velkou inspirací, jedná se o moderní a nadčasovou stavbu s kvalitním zázemím i vhodně řešenou dopravní obslužností. Stavba smuteční síně v Havířově byla slavnostně otevřena 02.10.2018, přičemž samotná výstavba trvala 2 roky a byla rozdělena do několika fází.

Programové prohlášení Rady městského obvodu Vítkovice
20 8 2020

Programové prohlášení Rady městského obvodu Vítkovice

Vážení spoluobčasné dne 12.08.2020 bylo na základě usnesení Rady městského obvodu Vítkovice č. 1411/RMOb-Vit/1822/58 schváleno programové prohlášení. Tento dokument přímo navazuje na Koaliční dohodu ze dne 02.07.2020, uzavřenou mezi politickými subjekty Hnutí Ostravak, Více pro Vítkovice, KSČM, LEČO - LEPŠÍ A ČISTÁ OSTRAVA a kandidáty bez politické příslušnosti. Jeho cílem a účelem je vymezit základní priority Rady městského obvodu Vítkovice, které se společnými silami pokusí do konce současného volebního období zrealizovat. Jedná se o určení směrů týkajících se rozvoje, prosperity, lepší životní úrovně občanů městského obvodu Vítkovice a vytvoření lepších podmínek pro harmonický rozvoj obyvatel všech generací, ve všech lokalitách městského obvodu Vítkovice. Celé znění tohoto prohlášení naleznete zde: Programové prohlášení Rady městského obvodu Vítkovice

NOHEJBALOVÝ TURNAJ 2020
17 8 2020

NOHEJBALOVÝ TURNAJ 2020

POZOR, POZOR!!! Zveme všechny sportovní nadšence na nohejbalový turnaj, který proběhne 11.09.2020 na hřišti Národní házené SSK Vítkovice. Těšíme se na vaši hojnou účast. Více informací naleznete v přiloženém letáku. Sportu zdar!

HRAJEME SI BEZ ROZDÍLŮ JE ÚSPĚŠNĚ ZA NÁMI
15 8 2020

HRAJEME SI BEZ ROZDÍLŮ JE ÚSPĚŠNĚ ZA NÁMI

Měsíc Červenec utekl jako voda a jeho konec znamenal také tečku za velmi úspěšným projektem HRAJEME SI BEZ ROZDÍLŮ. Projekt byl uskutečněn v městském obvodě Vítkovice a byl financován Magistrátem města Ostravy v rámci dotace „prevence kriminality“. Ve spolupráci s partnery šlo především o představení volnočasových aktivit, kterými mohou děti vyplnit volný čas nejen v prázdninových měsících, ale také v průběhu celého roku. Všechny organizace zapojené do projektu se svého úkolu zhostily s vervou a čas strávený s dětmi využily akčně a smysluplně. 

VÍTKOVICKOU RADNICI NAVŠTÍVILA DELEGACE ZE SLOVENSKA
13 8 2020

VÍTKOVICKOU RADNICI NAVŠTÍVILA DELEGACE ZE SLOVENSKA

Ve středu 12.08.2020 přivítal starosta Richard Čermák na radnici návštěvu ze slovenského města Handlová. Hlavním bodem tohoto setkání byla rozprava o budoucí transformaci z průmyslového na turistické město. Zástupce vedení města v čele s paní primátorkou Mgr. Silvii Grúberovou zajímalo, jak probíhalo ukončení těžby uhlí a výroby železa v Dolních Vítkovicích, s tím související odchod značného počtu obyvatel za prací a vliv této skutečnosti na městský obvod Vítkovice.  Město Handlová se nachází v Trenčínském kraji, okres Prievidza a je druhým největším městem regionu Horná Nitra. Město má průmyslovou tradici. V roce 1909 zde vznikl těžební závod a obyvatelstvo tvořili horníci různých národností, kteří se do města přistěhovali za prací. Handlovský důl je nejstarším hnědouhelným dolem na Slovensku. Vláda Slovenské republiky ukončí dotování výroby elektřiny z handlovského uhlí nejpozději k 31.12.2023 a to byl další důvod návštěvy. Inspirovat se přeměnou Dolních Vítkovic a Landek Parku na turistické atrakce, po ukončení těžby uhlí se totiž v Handlové plánuje zřídit hornický skanzen. Věříme, že přínosné shledání povede k navázání dlouhodobé spolupráce. 

Vítkovická nemocnice přivítala na svět 1000. miminko
10 8 2020

Vítkovická nemocnice přivítala na svět 1000. miminko

Nemocnice AGEL Ostrava – Vítkovice zažívá největší babyboom od roku 2008. V prvních šesti měsících přišlo na svět 820 dětí. V neděli 9. srpna 2020 se narodilo jubilejní 1000. miminko. Chlapeček Tobiášek Bajgar i jeho maminka se těší dobrému zdraví. Vše nejlepší do života mu popřáli starosta městského obvodu Vítkovice Richard Čermák a ředitel nemocnice MUDr. Stanislav Jackanin, MBA.
Připomínáme, že od 03.06.2020 je v prostorách půjčovny monitorů dechu u oddělení šestinedělí k dispozici detašované pracoviště matriky úřadu městského obvodu Vítkovice a rodiče si zde mohou vyřídit rodný list pro miminko. Pracovnice matriky je rodičům k dispozici každý pracovní den od 10 do 12 hodin.

Ochranné pomůcky pro organizace
7 8 2020

Ochranné pomůcky pro organizace

Dne 5.8.2020 rozváželi senátor Leopold Sulovský, starosta našeho obvodu Richard Čermák a další členové Ostravak, hnutí občanů, ochranné pomůcky proti COVID-19, které byly určeny pro ostravské organizace. Konkrétně se jednalo o 5 000 kusů jednorázových obleků PPE a 6 000 kusů masek KN-95, které senátor Leopold Sulovský převzal v pondělí v Praze jako dar od Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře (TECO) v České republice.

V našem městském obvodě byly tímto darem potěšeny například organizace Domov Sluníčko, Domov Magnolie, Centrum pro rodinu a sociální péči z.s. nebo Úřad městského obvodu Vítkovice.

Vedení městského obvodu a zaměstnanci radnice se zúčastnili workshopu MAPPA!!!
5 8 2020

Vedení městského obvodu a zaměstnanci radnice se zúčastnili workshopu MAPPA!!!

Každá skupina dostala za úkol rozdělit území městského obvodu Vítkovice na menší jednotky podle toho, jak vnímají jejich charakter. Tyto návrhy se následně porovnávaly. Zajímavostí bylo, že každý ze čtyř pracovních týmů vnímal rozdělení našeho obvod trochu jinak.
Cílem tohoto workshopu byla analýza současného stavu území, při které se zohlední různé pohledy účastníků. Výsledky poslouží pro zpracování Vize prostorového rozvoje města, dokumentu, který umožní zpracování a interpretaci informací o městě. Pomocí tohoto podkladu bude moci MAPPA následně koordinovat klíčové městské projekty, ale také poskytovat odborné poradenství zástupcům města a městských obvodů.

Ohlédnutí za HRAJEME SI BEZ ROZDÍLŮ
4 8 2020

Ohlédnutí za HRAJEME SI BEZ ROZDÍLŮ

Měsíc červenec utekl jako voda a jeho konec znamenal také tečku za velmi úspěšným projektem HRAJEME SI BEZ ROZDÍLŮ. Projekt byl uskutečněn v městském obvodě Vítkovice v rámci projektu SMO „prevence kriminality“ ve spolupráci s partnery a byl zaměřený především na děti a mládež.

Po dobu jednoho měsíce si děti z městského obvodu Vítkovice mohly vyzkoušet například in-line bruslení, lezeckou stěnu, laserovou střelnici, ale také opravdovou vodní bitvu nebo běžecký závod. To vše za podpory profesionálních organizací, které se na jednotlivé kurzy a aktivity zaměřují.

Projekt byl ukončen závěrečným táborákem v pátek 31.7.2020 v ulici Sirotčí, kde si děti z Vítkovic mohly opéct párky a společně si zazpívat. Účast byla hojná a o zábavu nebyla nouze.

Věříme, že společné úsilí a skvělá spolupráce přinese své ovoce a děti z městského obvodu Vítkovice budou chtít využít svůj volný čas při aktivitách, se kterými se v rámci projektu seznámily a vyzkoušely si je na vlastní kůži.

Rádi bychom tímto poděkovali nejen všem účastníkům akcí, ale především všem organizátorům a partnerům, kteří se na projektu podíleli a budeme se těšit na další spolupráci.

Novinky v budově radnice
3 8 2020

Novinky v budově radnice

V rámci soutěže ,,Úřad na cestě k rovnosti“ do které jsme přihlášeni, přicházíme s prvními novinkami.

Jelikož Vám chceme vyřizování na úřadě co nejvíce zpříjemnit, vybudovali jsme v budově Vítkovické radnice dětský koutek, který má zkrátit čekací dobu dětem, které zde s rodiči přijdou. Koutek se nachází v prvním patře a děti si zde mohou pohrát s dostupnými hračkami, nebo využít kreslící tabuli. Další novotou, především pro maminky je přebalovací pult, který je umístěn do předsíně ženských toalet, taktéž v prvním patře.

Koutek bude přístupný vždy v úředních hodinách. Přesto, že se snažíme o co největší bezpečnost, dohlídnout si na své ratolesti musí rodiče sami. Z naší strany je zajištěn pravidelný, důkladný úklid.

Doufáme, že tyto novinky vybudované na radnici přispějí k Vaší spokojenosti.

 

Možnost čerpání dotace pro majitele památkově chráněných domů a objektů
23 7 2020

Možnost čerpání dotace pro majitele památkově chráněných domů a objektů

Chtěli bychom Vás informovat o možnosti čerpání dotace pro majitele památkově chráněných domů a objektů, které vyhlásilo město Ostrava pod názvem „Program na zachování a obnovu kulturních památek a významných městských staveb z rozpočtu statutárního města Ostravy“. K daném programu se dne 22.07.2020 uskutečnilo jednání s vlastníky domů štítových kolonií, a to za účasti zástupců MMO, ÚMOb a architektů. V případě dotazů k vyhlášeném programu je možno se obracet na paní Ing. Lucii Adámkovou na tel.: 599 443 376, nebo e-mail: ladamkova@ostrava.cz. Všem zúčastněným jsme přislíbili se souhlasem architektů, poskytnout zpracovaný „Pasport fasád řadových domů štítové kolonie“ z roku 2014, který je nyní možno volně stáhnout zde: 

https://uloz.to/file/YAvldoV4hybL/pasport-fasad-radovych-domu-stitove-kolonie-pdf

MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ KRAJSKÉ HYGIENICKÉ STANICE MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE Č. 15/2020
17 7 2020

MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ KRAJSKÉ HYGIENICKÉ STANICE MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE Č. 15/2020

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje vydala mimořádné opatření č. 15/2020, které je účinné dnem zveřejnění. Z důvodu vyhlášení mimořádného opatření není kromě jiného možná návštěva Úřadu městského obvodu Ostrava-Vítkovice bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor bez výdechového ventilu, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének. Další omezení jsou uvedena v textu mimořádného opatření.

Změna ve vedení radnice
9 7 2020

Změna ve vedení radnice

Vážení občané,
chtěli bychom Vás informovat, že dne 07.07.2020 v návaznosti na uzavřenou novou koaliční dohodu, která byla utvořena na širší platformě a větší programové shodě došlo ke změně ve vedení radnice městského obvodu Vítkovice.

Nová vládnoucí koalice je složena z hnutí Ostravak, KSČM, Více pro Vítkovice, kandidátů bez politické příslušnosti a hnutí Lečo-Lepší a čistá Ostrava. Novým starostou byl zvolen Richard Čermák z hnutí Ostravak v jehož gesci bude školství a sociální věci. Uvolněným místostarostou se stal Vojtech Kiss z KSČM, který bude mít na starost výstavbu, životní prostředí, stavební řád včetně bytů a majetku. Neuvolněnými místostarosty se stali Aleš Dobrozemský z Více pro Vítkovice s gescí finance a rozpočet a Petr Menšík z Hnutí Ostravak, v jehož gesci budou komunální služby, doprava a hřbitovní správa. Pátým členem rady se stal neuvolněný radní Petr Bašek z hnutí LEČO - Lepší a čistá Ostrava, který bude mít na starost kulturu, sport, investice a projekty.

Zásadním a prvním bodem koaliční smlouvy je transparentnost. Předsedou kontrolního výboru zastupitelstva byl všemi hlasy přítomných zastupitelů zvolen opoziční zastupitel Libor Pavel z Hnutí ANO 2011.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/420231100030708-udalosti-v-regionech/video/777931

 

CENTRUM ŽIVOTA V OSTRAVĚ-VÍTKOVICÍCH
3 7 2020

CENTRUM ŽIVOTA V OSTRAVĚ-VÍTKOVICÍCH

V úterý 30. června 2020 se zástupci vedení našeho městského obvodu zúčastnili slavnostního otevření Centra života.

Centrum života, které najdete v obecním prostoru na ul. Jeremenkova 13  je sdílené místo poskytující poradenské a konzultační služby pro dospělé onkologické pacienty a jejich rodinné příslušníky. Nedílnou součástí je také kavárna provozována pro širokou veřejnost.

Jsme potěšení, že toto jedinečné zařízení vzniklo právě u nás ve Vítkovicích. Zastavte se, Centrum života je již otevřeno!!!