Josef Mikoláš, hokejista

Narozen: 23.1.1938 ve Skalici u Frýdku-Místku Zemřel: 20. 3. 2015 v Opavě

 

Josef Mikoláš

Hokejová legenda šedesátých a sedmdesátých let

Od nejútlejšího mládí žil v Ostravě. Ke sportu našel ten pravý vztah až na hornickém učilišti, HUPZ J. Fučíka, kde měli horničtí učni ideální podmínky pro sportování. Hrál kopanou a v ledním hokeji se vypracoval na skvělého brankáře.

Jedna z nejzajímavějších osobností vítkovického sportu je s Vítkovicemi svázána až do dnešních dnů. Byl členem redakční rady Zpravodaje Vítkovic. V roce 2007 byl vybrán jako osobnost roku Vítkovic a dostalo se mu tak zaslouženého ocenění a poděkování za dlouholetou reprezentaci obce.

Po skončení aktivní činnosti v ledním hokeji působil nadále ve vítkovickém klubu jako trenér brankářů /mimo jiné, podílel se na brankářském růstu Jaromíra Šindela, stříbrného olympijského medailisty z roku 1984/. Posléze se stal sportovním redaktorem Čs. Sportu a ještě později byl spoluzakladatelem /1990/ deníku Moravskoslezský den, kde vedl sportovní rubriku. Spolupracoval se sportovním tiskem v Ostravě, byl tiskovým mluvčím vítkovického fotbalového klubu a činným rovněž v HC Vítkovice Steel.

Dočkal se také jedné osobní radosti – po třech dcerách a třech vnučkách se v Mikolášově rodině narodil kluk, kterému jeho máma, nejmladší dcera Kateřina ,dala jméno Mikuláš. Letos mu budou tři roky.

Dlouhá léta chytal bez masky, což dost výrazně poznamenalo jeho tvář, ale s přispěním lékařů se vždy dokázal vrátit do hokejové branky. S aktivní činností skončil ve dvaatřiceti letech. S výjimkou tří let, která prožil ve VTŽ Chomutov, chytal vždy jen ve Vítkovicích.

Sportovní život Josefa Mikoláše v datech:

  • 1953 – hokejové a fotbalové začátky na Hornickém učilišti Julia Fučíka v Ostravě
  • 1956 – příchod do HC Vítkovice jako druhý brankář za Nachmilnerem
  • 1958 – chytal za juniorský výběr Československa a poprvé se o něm uvažovalo, že by mohl startovat na MS.
  • 1960 – dodatečně cestoval na ZOH 1960 do Squaw Valley v USA, ale tam zůstal jen jako „trojka“ za Nadrchalem a Dvořáčkem. Až při návratu ze Squaw Valley tým Československa startoval prvně v kolébce hokeje Kanadě a sehrál tam proti amatérským celkům 6 utkání – ve všech chytal Josef Mikoláš, tři zápasy naši hokejisté vyhráli.
  • 1961 – na MS ve Švýcarsku startoval už jako jednička, odchytal všech sedm zápasů. Matematicky se stal nejúspěšnějším brankářem MS, ale protože z Čechoslováků byl vyhlášen nejlepším útočníkem kapitán Vlastimil Bubník, Mikoláš o tuto poctu přišel,      nejlepším brankářem se stal Kanaďan Seth Martin. Doma čekaly pocty – obdržel titul „zasloužilý mistr sportu“ a stal se i „Sportovcem roku 1961, prvně z kolektivních sportů. Šampionát ve Švýcarsku byl v pamětech fanoušků znám hlavně tím, že jsme ve Švýcarsku poprvé porazili na MS Sovětský svaz /6:4/ a stali se po dvanácti letech mistry Evropy. Ve Švýcarsku hrál na MS trojlístek z Vítkovic: Mikoláš – Jan Kasper – Miroslav Vlach.
  • 1963 – MS ve Stockholmu, kde Čechoslováci vybojovali bronzové medaile jak evropské, tak světové.
  • 1958 – 59 a 1962-63, v těchto sezónách se stal Josef Mikoláš nejlepším brankářem československé ligové soutěže.
  • 1965-68 oblékal dres Chomutova, přišel do II. ligy, ale vybojoval návrat do I. ligy!
  • 1968 – návrat do mateřského klubu ve Vítkovicích
  • 1970 – konec aktivní činnosti